TBMM Tutanakları ve İdam Görüşmeleri

TBMM Tutanakları ve İdam Görüşmeleri  68 kuşağının unutulmaz isimlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ın idam görüşmelerine yer veriyor. Tarihe ışık tutan tarihsel kitap okunmaya değer.

28 Şubat 1947 yılında Ayaş’da dünyaya gelen Deniz Gezmiş dede tarafından Rize’ye bağlı Cimil Köyü’ndendir. Daha sonra ailesi Konya’ya göç etmiştir. Kökenleri Oğuzlara dayanır.

Yusuf Aslan, 1947 yılında Yozgat Çekerek’e ardından Aydıncık’a bağlanan Kuşsaray Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Köken olarak Çerkezdir.

1949 yılında Sivas Gürün’e bağlı Bozüyük Köyü’nde dünyaya gelen Hüseyin İnan ilk ve ortaokulu Sarız’da bitirdikten sonra Kayseri’ye giderek liseyi burada tamamlamıştır.

Üç fidanın mahkemeleri 16 Temmuz 1971 tarihinde Altındağ Veteriner okulu Binası’nda Tuğgeneral Ali Elverdi başkanlığında Baki Tuğ savcılığında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 no’lu Mahkemesi’nde başlamıştır ve 09 Ekim 1971 günü sona ermiştir.

Deniz Gezmiş ve arkadaşları 16 Temmuz 1971 yılında başlayan Thko-1 Davası’nda 146.maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle, 09 Ekim 1971 yılında 146/1 idam cezasına çarptırılmıştır.

İdam cezaları o dönemlerde senato tarafından onaylanmıştır. İsmet İnönü idama karşı çıkmış “siyasi suçlar idamla cezalandırılmamalıdır” diyerek Bülent Ecevit’le birlikte red oyu kullanmıştır. AP genel Başkanı Süleyman Demirel ise idamdan yana oy kullanmıştır.

15 yıl aradan sonra Süleyman Demirel bir gazeteciye verdiği demeçte “Soğuk savaşın talihsiz olaylarındandır” demiştir. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ise idamları onaylamış ve bu kararından dolayı özür dilememiştir.

Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş 06 Mayıs 1972 yılında saat 01:00-03:00 arasında Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde idam edilmişlerdir.

İdam edildiklerinde Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan 25, Hüseyin İnan 23 yaşındaydı. Mezarları Ada 1/17 Parsel:21 Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here