Yaşadım Demek İçin Ne Yapmalı?
Yaşadım Demek İçin Ne Yapmalı?

Yaşadım Demek İçin Ne Yapmalı? kitabı Muazzez İlmiye Çığ’ın etkileyici ve yol gösterici kitaplarından biri özelliğini taşıyor. Gazeteci yazar Büşra Sanay’ın dünyaca ünlü sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’la birlikte yaptığı söyleşinin yer aldığı kitap en çok satan kitaplar arasında yer alıyor. Kitap aynı zamanda bir asra damgasını vuruyor ve bilim kadınından yaşam öğretilerine yer veriyor. Kişilerin yaşama dair kendi öğretilerini sorgulayan değerli bir kitap.

Kitapta aile kavramı, çocuk yetiştirmenin altın kurallarını ve idealist bir kişi olmanın getirilerini, dil bilmenin gerekliliğini ve kişinin yaşama olan katkılarını anlatıyor. Köy enstitülerinin geçmişte yaşattığı devrimleri, kişinin kendini geliştirmek için karşısına çıkacak fırsatları değerlendirmesini ve fırsat yaratmayı anlatıyor. Atatürkçü düşüncenin kişiliğine ve yaşamına nasıl etki etkidiğini, başarının ve hayatın sırrını bir kadın olarak toplumdaki saygınlığını nasıl kazandığını aktarıyor.

Kitabı okurken karşınızda Muazzez İlmiye Çığ ile sohbet ediyormuşcasına bir hisse kapılıyorsunuz. Yaşadığınız toprakların size nasıl yön verdiğini ve karşınıza çıkacak olan zorluklara karşı nasıl umutla mücadele edebileceğinizi öğreniyorsunuz. Muazzez İlmiye Çığ’ın tüm yaşamını gözden geçirildiği ve asırlar boyunca kendini yetiştiren aydın bir kadının varlığını okuyacaksınız.

“Tarihte hiçbir ülke yoktur ki kurucusuyla bu kadar mücadele etsin. Bizleri tebaa olmaktan kurtarıp yurttaş olmamızı sağlayan, sarayda doğan hanedan çocukları ile köyde doğan çocukları yasalar önünde birbiriyle eşit hale getiren bir lidere şükran duyacağımız yerde sistematik biçimde adını her yerden silmeye çalışıyoruz.”

Yaşadım Demek İçin Ne Yapmalı?
Ne Olursa Olsun Her Zaman İyiyi Düşün.

Asla Kin Besleme.

Daima Ölçülü Ol.

Hayatta Herkesle Ve Her Şeyle Aramızda, İhlal Edilmemesi Gereken, Görünmez Sınırlar Var.

İnsan Bu Dünyada Aklı Kadar Yer Kaplıyor.

Şartlar Seni Zorlasa Da Kendin Olma Çabandan Vazgeçme.

Gözünü Hedefine Diken İnsan Zararsızdır.

Kendini Anlatmayacaksın, Bırakacaksın İnsanlar Seni Tanısın.

Gelişmeye Cüret Edecek Kadar Cesur Değilsen Hayatta İz Bırakamazsın.

Bu Yolda Öğrendiklerimiz Ve Öğrettiklerimiz Bizi Biz Yapar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here