Yaz Tatilinde Okunacak Kitaplar
Yaz Tatilinde Okunacak Kitaplar

Temmuz ayına giriş yaptık. Kurban bayramıyla birlikte tatil planları da yapılmaya başlandı. Uzun yolculuk esnasında, bahçede hamakta sallanırken, plajda güneşlenirken, bir akşam vakti rüzgâr püfür püfür eserken yazlığınızın veya otelin balkonunda kitap okuma keyfini yaşamak isteyebilirsiniz. Tatilde siyasi, politik, felsefi, tarih kitapları okumak biraz sıkıcı gelebilir zira bu türler daha çok kış aylarında önerebileceğimiz kitaplar… Ancak yaz tatilinde biraz daha romantik, mizahi, fantastik kitaplar çok daha uygun gibi görünüyor.

Sizler için yaz tatilinde okunacak kitaplar listesini hazırladık.

Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig
Bu kitap 2020 yılının Goodreads Yılın En İyi Romanı ödülünü almış ve 42 dile çevrilmiş.
“Yaşamla ölüm arasında bir kütüphane var”, dedi “Bu kütüphanedesi raflar sonsuza kadar gider. Her kitap yaşamış olabileceğin başka bir hayatı yaşama şansını sunar sana. Farklı seçimler yapmış olsan, şu an nasıl bir hayatın olacağını görürsün… Pişmanlıklarını telafi etme şansın olsaydı, bazı konularda farklı davranır mıydın?”

Yaz Tatilinde Okunacak Kitaplar
Yaz Tatilinde Okunacak Kitaplar

Kayıp Tanrılar Ülkesi – Ahmet Ümit
Ahmet Ümit’in bu kitabı mitoloji, arkeoloji ve polisiye türünü harmanladığı etkileyici bir roman. Kayıp Tanrılar Ülkesi Zeus Altarı ve Pergamon Tapınağı’nın gölgesinde mitlere günümüzde yeniden hayat verirken, suçun çağlar ve kültürler boyu değişmeyen doğasını bir tokat gibi yüzümüze çarpıyor.

Yaprak Fırtınası – Gabriel Garcia Marquez
“1982 Nobel Edebiyat Ödülü’nü Gabriel Garcia Marquez’e veren İsveç Bilimler Akademisi, bu ödülün gerekçesinin şöyle açıklıyordu “Gerçekle gerçeküstünü, bir anakarının yaşamını ve çelişkilerini zengin bir hayal dünyasında birleştiren roman ve çelişkilerinden dolayı bu ödül Gabriel Garcia Marquez’e verilmiştir.”

Yaşamak – Yu Hua
Yu Hua’nın ikinci romanı Yaşamak kitabı yayınlandığı anda dünya çapında büyük bir kitleye ulaşmayı başarmış. Roman, Çin’in yakın geçmişteki zorlu yaşam koşullarını anlatıyor. 1993 yılında kaleme alınmış olan kitap 2016 yılında Türkiye’de okurlarla buluştu. Kitap, Çin’de yasaklanmış ancak dünya çapında ilgi görünce modern klasikler arasında yerini almış.

Kiminin Devrimi, Kiminin Felaketi
1966-1976 yılları arasında süren Kültür Devrimi’nin getirdiği toplumsal değişimleri konu ediniyor. Romanda iki farklı anlatıcı bulunuyor. Anlatıcı farklı köy ve kasabaları dolaşıyor. Günün birinde ise Fugui isimli yaşlı bir köylüyle tanışıyor. Köylünün hayatını anlatırken Çin’in Kültür Devrimi’nin halk üzerinde etkilerini bu romanı okurken daha iyi anlayacaksınız.

Güneşi Uyandıralım – Jose Mauro De Vasconcelos
Zeze’nin müthiş maceraları Güneşi Uyandıralım ile devam ediyor. Çocukluk dostu şeker portakalı yerine ona artık çok sevdiği kurbağası yoldaşlık ediyor. Güneşi Uyandıralım, içine düştüğü dünyaya hiçbir zaman sığmamış Zeze’nin tüm yalnız çocukların yüreklerine seslendiği hüzünlü ama rengarenk bir serüven.

Aşk Hipotezi – Ali Hazelwood
“Okurlar, nükteli diyalogları ve sevilesi yan karakterleriyle hem gerçekçi hem de eğlenceli olan bu kitabı ellerinden bırakmayacaklar” (Library Journal)
“Doktora öğrencisi Olive Smith aşka inanan biri değildir. Bu inancına şansızığı da eklenir ve başına gelen olayların sonunda, sevgili olduğuna dair yalan söylemek zorunda kalır. Yalanına kanıt arayan Olive panikler ve okulun koridorunda karşısına çıkan ilk adamı öper. Ancak adam, öğrenciler tarafından “meşhur pislik” olarak bilinen genç biyoloji profesörü Adam Carlsen’den başkası değildir.”

Mutlu Yarınlar – Debbie Macomber
Kitapları dünyada çok satan Debbie Macbomber geçmişle barışmaya, yeniden başlamaya ve hayatı olduğu gibi karşılamaya dair yazdığı etkileyici bir roman…
Şifa kimi zaman farklı şekillerde gelir. En iyileşmez sandığımız yaranın ardında gözlenir ve hiç ummadığımız bir anda bizi geçmişin kederinden özgürleştirir. Gül Limanı Oteli’nin sahibi Jo Marie eşinin ölümünden sonra Mark’la yeniden hayata dönmüştü. Ne var ki Mark onu hiç ummadığı bir anda bırakıp gitti. Bu gidişle bir kez daha derinden sarsılan Jo Marie geçirdiği zor günlerin ardından hayata kaldığı yerden devam etmeye kararlı…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here