Sutra Zorlu PSM'de

Sutra, onuncu yılını geçtiğimiz yıl kutlayan ve günümüze kadar 32 ülkede, 64 kentte yaklaşık olarak 190 bini aşkın seyirciyle buluşmuş. Sidi Larbi Cherkaoui ile Sadler’s Wells London yapımı olan Sutra yeniden aynı kadrosuyla İstanbul’da…

Sutra 16-17 Eylül’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde saat 20:30 sahnelenecek.

Yönetmen ve Koreografi: Sidi Larbi Cherkaoui
Görsel Yaratım ve Tasarım: Antony Gormley
Müzik: Szymon Brzóska

A Sadler’s Wells London Production

Ortak Yapımcılar: Athens Festival, Festival de Barcelona Grec, Grand Théâtre de Luxembourg… La Monnaie Brussels, Festival d`Avignon, Fondazione Musica per Roma, Shaolin Cultural Communications Company
Times’ın “en yüksek beklentileri bile aşıyor”, Guardian’ın “kültürel değişim kavramını yeni bir seviyeye taşıyan, eşsiz ve incelikli bir gösteri” sözleriyle övdüğü Sutra, 2010’da İstanbul Tiyatro Festivali’ne konuk olduğunda dakikalarca ayakta alkışlanmış ve seyircileri derinden etkilemişti.
Koreograf Cherkaoui, heykeltıraş Antony Gormley ve Çin’in ünlü Shaolin Tapınağı’ndan 19 Budist keşişi bir araya getiren bu ödüllü işbirliği, dansın gelenek ve ruhunun fiziksel disiplinle buluştuğu nefes kesici bir deneyim sunuyor.
Sutra, Buda’nın öğretileri için kullanılan sutta teriminden türetilmiş; Buda’nın kuralları ve aforizmalarını kapsayan genel bir ifade.
Shaolin geleneğindeki felsefe ve inancın Kung Fu’ya yansımasını güncel bir bağlamda ele alan Sutra, Antony Gormley’nin 21 ahşap kutusundan oluşan çarpıcı sahne düzeni ve Polonyalı besteci Szymon Brzóska’nın imzasını taşıyan, piyano, vurmalı çalgılar ve yaylılar için yazılmış, canlı yorumlanan müzikleriyle seyircilerin kalbini ve düşlerini yakalayan eşsiz bir yapıt.
Sutra, bu kez İKSV ve Zorlu PSM işbirliğiyle bir kez daha seyretmek isteyenler, kaçırdığı için üzülenler ve merak edenler için dokuz yıl aradan sonra yeniden İstanbul’da.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here