Zülfü Livaneli'den Orta Zekalılar Cenneti

Zülfü Livaneli’den Orta Zekalılar Cenneti Zülfü Livaneli’ye bu kitabı yazdıran hiç kuşkusunuz 1990’lılarda “Türkiye örgütlü orta zekalılar cennetidir.” cümlesi olmuştur.

Yazarın Türkiye ile tespiti şöyleydi. Aydın, zeki, yetenekli insanların, daha az zeki, az yetenekli ancak örgütlü, uyumlu, bürokrasi yapıları tarafından ürekli engellenmeleri, çelmelenmeleri küstürülmeleriydi. Kitapta tam bu konuya değiniyor. Günümüz Türkiye’sini en iyi şekilde anlatan bir kitap.

“ Orta zekalılar, pek bilgili olmasalar da, kurnazdırlar ve uyumludurlar. Üzerlerinde bir sevgisizlik kabuğu taşıyan orta zekalılar,toplumdaki saygın yerlerini koruyabilir, insanların yaşamları hakkında kararlar verebilir, hepimizi yöneltebilir ve pijmalarını giyip, balkonlarına kışlık odunlarını istif edebilirlerken, ne bizleri ne de vicdanları tarafından rahatsız edilirler. Rasyonel toplarkadi, ‘bir işi ,en iyi yapabilecek kişinin üstlenmesi’kuralı alt üst olur. Örtülü orta zekalılar, kendi dayanışmalarını kurarak, yetenekli insanı yok eder ve kendilerinden birini oturturlar oraya. Her dönemde, her çevrede ve her aşamada…”

“gürültü ve patırtının ortasında sükûnetle dolaş; sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma. Başka türlü devranmak, açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış ama kimseye teslim olma. Telaşsız ve açık seçik konuk. Başkalarına da kulak ver. Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları; çünkü dünyada herkesin bir hikâyesi vardır. Yalnız planların değil, başarılarının da tadını çıkarmaya çalış. Ne kadar küçük olursa olun işinle ilgilen hayattaki dayanağın odur. Olduğun gibi görün. Sevmediğin zaman sever gibi yapma. Aşka burun kıvırma sakın; o çöl ortasındaki çimenliktir. Yılların geçmesine öfkelenme gençliğe yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe. Ara sıra isyana yönelecek gibi olsan bile hatırla ki, kainatı yargılamak imkansızdır. Onun için kavgalarını sürdürürken bile kendi kendinle barış içinde ol. Görmeye çalış ki; bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen dünya yine de güzeldir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here