Yiğit Özgür'ün Karikatürü Hunililer Tiyatroda

Hunililer Yiğit Özgür‘ün ünlü karikatürlerinden biri. Hunililer tiyatroya uyarlandı. Kadın pencereden sokağa çıkan huniliye sesleniyor:

“Allah akıl fikir versin evladım”,
Hunili cevap veriyor: “Sebep?”

Hunililer esasında akıl hastası değildir.

Akıl gitmiş fakat geriye özgürlük, merak, vicdan, utanmazlık, masumiyet ve saçmalık kalmıştır. “Şöyle beyaz entarili, çıplak sayılacak kadar takısız taklavatsız, ne yapsalar hoş görülebilecek, ne söyleseler alınganlık yapılamayacak karakterler olsun istedim” gibi şeyler demişti bana Yiğit. Bunlar sahneye çıksalar “normal” seyirci karşısında n’aparlardı acaba?

Şaşıracağınız, utanacağınız, kızacağınız, kikirdeyeceğiniz, anlayamayacağınız fakat anlayamadığınız halde gülmeye devam edeceğiniz, “neye gülüyorum ben yav, neden” diye neşe içinde ikircikleneceğiniz şeyler!

Bilseniz provalarda oyuncular neler çekti… bana da neler çektirdiler… (geriye oyuncular mı kaldı “hunililer” mi bilemiyorum, iflah olmazlar artık Bu oyun benim için biraz sıra dışı bir “deneysel oyunculuk” gösterisi.

Sizin üzerinizde deneyeceğiz tabii!
Ama merak etmeyin size “bulaşmadan”! Tatlı tatlı seyredebileceğiniz (heh heee!), eğlenceli bir kaos, sürreel/gerçeküstü bir eğlence…

Grotowski’den, Brecht’den, Commedia dellarte’den, “köy seyirlik oyunları”ndan (?) sözedeceklerden bir hoşgörü rica eden bir gösteri…

2 Perde! 32 kısım(valla)!
Gerçeküstü, tandır altı, işlevi büyük, boyundan küçük, yerli-milli-zeki-çevik-ahlaklı bir “HUNİLİ OYUN”!
Gelin, huninizi takalım

Hunililer 17 Ocak 2019 Perşembe günü saat 20:30’da Mall of İstanbul MOİ Sahnede sizlerle birlikte olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here