Yapımı Kolay Salatalık Turşusu

Turşu özellikle kış aylarında fazlasıyla tüketilen ve üst solunum enfeksiyonlarına karşı etkili bir yöresel yiyecektir. Özellikle tahıllı yemeklerin yanında çok iyi giden turşunun yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Turşu meyve ve sebzelerden tuzlanarak salamurası yapılan sofraların vazgeçilmez bir yemeğidir.

Turşunun Hikayesi

Salatalık turşusunun tarifine geçmeden önce turşunun hikayesine biraz değinelim. Turşunun ilk hikayesi M.Ö. 2400 yılına kadar dayanır. Bu dönemde besinler tuzlu, sirkeli bir solüsyon içinde saklanırdı. Arkeologların yaptığı araştırmalara göre Mezopotamya’da bulunan salamura yiyecek kalıntılarından dolayı kesin bilgilere varılmış. Bu tarihten sonraki yıllarda ise Hindistan’da yetiştirilen salatalıkların Dicle’de turşulanarak saklandığı ortaya çıkmıştır.

Yine M.Ö 50. yılında Antik Mısır döneminde Helenistik kraliçesi Kleopatra’nın sağlıklı bir diyet yapmak için ve güzelliğini uzun süreli korumak için turşu yediği söylenmektedir. Hatta Kleopatra’nın Jul Sezar ve Romalı İmparatorların askerlerinde savaş öncesi turşu yedirdiği bilinmektedir.

M.S 900 yılında ise Sumatra Adası’nda yetişen dereotu o dönemlerde turşu yapımında kullanılırmış.

1492 yılında ise okyanuslar arasında yoluculuk yapan denizciler C vitamini eksikliğinden dolayı iskorbüt hastalığına yakalanmıştı. Kristoph Kolomb Yeni Dünya Yolculuğu’na çıkarken Haiti’ye gider ve taze salatalık alıp bunları turşu haline getirerek mürettebatına yedirir. Amerigo Vespucci turşu tüccarı olarak bilinirmiş.

1650 yılında ise New York’ta çalışan Hollandalı çiftçiler salatalık yetiştirmeye başlarlar. Tüccarlar aldıkları salataları ise alıp turşulama yöntemiyle fıçılara stoklarlar ve satmaya başlarlar. İşte bu yılda bugünkü turşu ticareti oluştu.

1809 yılında ise Napolyon askerleri için uzun süre korunabilecek yemekler yapılmasını ister. Bunun için 250 bin dolar yani 12 bin frank harcar. 1809 yılında Fransız pastacı ve şef Nicolas Appert yiyecekleri bir şişeye koyar ve ağzını kapatır. Yemekleri cam şişelere koyarak mantarla iyice kapatır.

1858 yılında ise İskoç kimyager James Young yiyecekleri saklamak için cam kavanozları daha iyi kapatmak için mum kullanır. Philadelpia’da yaşayan John Mason, patentini alır ve Mason kavanozunu yapar. Bu kavanozlar günümüzde hâlâ kullanılmaktadır. Bu yüzden bu kavanozların adı Mason olmuştur.

1893’lü yıllarda Chicago Dünya Fuarı’nda ketçap olarak bilinen dönemin turşucusu H.J.Heinz çocuklara kendi ürünlerini tatmaları için küçük hediyeler vermiş. Amacı standı kalabalık hale getirmek ve diğer kişilerin ilgisini çekmek. Her müşteriye bir tane turşu rozeti vermiş.

1940’lı yıllarda yani 2.Dünya Savaşı boyunca Amerika Birleşik Devletleri halkın üretimini yaptığı turşuların %40’ını askerlerine göndermiştir. Günümüzde ise Ankara’nın Çubuk ilçesinde turşu üretimi fazlasıyla yapılmaktadır. Çubuk Belediyesi Çubuk Turşu’nun patentini de almıştır. Burada her yıl Turşu Festivali düzenlenmektedir.

Pratik Salatalık Turşusu

Malzemeler

1 su bardağı üzüm sirkesi

500 gram kornişon salatalık

1 yemek kaşığı iri kaya tuzu

1 tane küp şeker

Yarım baş sarımsak

Bir kaç tane acı biber

 Yapılışı

Öncelikle salatalıkları iyice yıkayın ve yarım saat suda bekletin. Daha sonra salatalıkları bir kaba alın. Her kavanoz için bir su bardağı sirke kullanmanız gerekiyor. Salatalıkları kavanozun içine dikine bir şekilde koyun. Üzerine biberleri koyun. Daha sonra bir küp şekeri ve 1 yemek kaşığı kaya tuzunu ve sarımsakları ekleyin. En son üzerine sirkeyi ilave edin. Ardından kaynattığınız içme suyunu ekliyoruz. Kapaklarını iyice kapatın ve kavanozu ters çevirin. Turşuları karanlık bir yerde 1 hafta boyunca bekletin. Bir hafta geçtikten sonra yenmeye hazır hale gelen turşuları buzdolabına koyabilirsiniz. Turşu yaparken kesinlikle klorlü musluk suyu kullanmayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here