Wolfgang Rössler'den Fizik İçin Serenad

Wolfgang Rössler’den Fizik İçin Serenad Fiziğinde kendine has bir tarihi vardır. Bu tarih hezimetlere, başarılara, yıkılan hayallere, umutlara, kıskançlıklara, kırgınlıklara sahne oldu. Güçlü karakterlere, yaratıcı düşünceye kısaca insana dair olan her şeye…

Yazar Wolfgang Rossler büyük buluşları, çığır açan fikirleri, tarihi dönüm noktalarını sade bir dille anlaşılır bir şekilde büyük fizikçileri tanıtıyor. Kitapta geniş detaylarıyla daha çok Newton ve Galileo yer alıyor. Elbette Einstein, Feynman, Fermi ve Bohr’da var.

Fizik için Serenad: Büyük Fikirler ve Yaratıcıları kitabında Faraday, Maxwell, Schrödinger, Dirac, Heisenberg ve Pauli’ye kadar uzanan geniş bir yelpaze var. Antik dönemde bilim alanında ortaya çıkan ilk fikirlerden uzay ve zamanın, ışık ve ısının doğasına uzanan bütün temel fizik soruları ilişti içinde sunuluyor.

Atomun bulunuşundan kuantum mekanifi formüllerine, yıldızlı gökyüzünde yapılan basit gözlemlerden modern astronomi ve kozomoloji keşiflerine giden yolda neden-sonuç ilişkisi ortaya konuyor.

Fikirler bazen soyut olsa da, dünyayı anlamının en etkili yolu olan fizik her açıdan yaşamı ve insanlığı yansıtır. Fizik İçin Serenad bu mucizevi gerçekliği gözler önüne seriyor.

Yazar Wolfang Rössler, Linz Johannes Kepler Üniversitesi’nde çalıştı ve çeşitli liselerde fizik dersleri veriyor.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here