Wilhelm Schmid'den Aşk

Wilhelm Schmid Aşk isimli kitabında aşk kavramına felsefi yönden bakıyor. İnsanlık tarihinin en eski kavramlarından biri. Sohbetlerin, romanların, filmlerin ise vazgeçilmez konusu… Peki, hayatımızda bu kadar geniş yer alan bu duyguyu yaşarken ne kadar başırılıyız ve mutluyuz? Felsefeci Wilhelm Schmid bu kitabında aşk kavramına kafa yoruyor.

Aşk öğrenilebilen bir kavram mı? Belli bir kuralı var mı? Bu kurallara uyarak mutlu bir ilişki yürütmek mümkün müdür? Uzun süreli ilişkilerde flörtün yeri var mıdır? Sadakat, güç, para ve kıskançlık aşkı nasıl etkiler? İlişkilerde cinselliğin rolü nedir? Aşka nefes aldırmak ne demektir? Uzun soluklu ilişkilerde dostluk ve aşk dengesini nasıl kurmak gerekir? Mutsuzluk aşk için bir tehdit oluşturuyor mu? Yoksa onu mümkün kılan itici bir güç mü? Bir de, gerçekten, aşkın herhangi bir anlamı var mı?

Ünlü felsefeci-yazar Wilhelm Schmid aşkın doğasına bakarken, bu sorulara yanıt arıyor. Felsefeyi psikolojiyle bir araya getiren ve karmaşık konuları kolay ve gündelik bir dille anlatan yazar bu kitapta aşkı arayanlara, onu bulup korumak isteyenlere önemli ip uçları veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here