Uyku Bozukluğunun Nedenleri Dr John  Lincoln ve Eleanor Levin’e göre cep telefonları, led ekranlı cihazlar ve aydınlatmalar uykusuzluğa neden oluyor. Uyumadan önce cep telefonuyla ilgilenmenin strese neden olduğunu belirten uzmanlar bu durumun melatonin kullanımında artışlara neden olduğunu açıkladı.

2017-2018 yıllarında 18 yaşın altındaki 117.000’den fazla insana daha rahat uyumaları için melatonin reçetesi verildiği ortaya çıktı. Uzmanlar bunun tehlikeli olduğunu bu ilaçların çoğunun reçetesiz ve yasa dışı satıldığını belirttiler.

Teknolojik aletlerin özellikle çocukları etkileyerek uyku bozukluğuna neden olduğunu, LED ışıklarındaki mavi ışığın uykusuzluğu tetiklediğini belirttiler.

Geçtiğimiz yıllarda Finlandiya’da yapılan araştırmalarda ineklerin sütünde yüksek miktarda melatonin bulunduğu ortaya çıkmıştı. Bu yüzden uzmanlar melatonin ilaç kullanımı yerine bol bol süt tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. Kısacası yatmadan önce bir bardak süt uykusuzluğa, depresyona ve strese iyi geliyor. Sağlık için süt için. (Kaynak: The Guardian) 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here