Türkiye’nin Akıbeti 2023 Seçimleri
Türkiye’nin Akıbeti 2023 Seçimleri

2023 yılı seçimleri muhalefet için “kuruluş ayarlarına geri dönme yılı yani AKP’den kurtuluş yılı.. iktidar yanlıları içinse “daha güçlü Türkiye yılı” olarak nitelendiriliyor. Türkiye denince akla denizi, kumu, güneşi, lokumu, kahvesi, folkloru…vs gelir. Bana göre ise küllerinden her seferinde yeniden doğan Anka kuşu gelir.

İktidarın “daha güçlü Türkiye” sloganı ekonomik pahalılık ve halkın yoksulluğuyla o kadar tezat duruyor ki… Ekonomi bakanının sıkça değiştirildiği, ortaya atılan ve her uygulamada ülkeyi daha da yokluğa iten ekonomik çözümler bir işe yaramadığına göre, AKP nasıl bir slogan bulacak? “Asgari ücreti ve enflasyonu yükselttik” mi diyecekler? 3 milyon 635 bin işsizin olduğu ülkede nasıl bir seçim kampanyası hazırlayacaklar doğrusu şimdiden çok merak ediyorum.

Kısacası çözüm üretemeyen, üretilen çözümlerinde işe yaramadığı bir AKP var. Ben, bu zorlu zemin üzerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın aday olabileceğini hiç düşünmüyorum, olursa da ısrar sonucu olur.

Millet ittifakının, iktidarın bu zayıflıklarını çok iyi değerlendirmesi ve buna göre seçim kampanyası hazırlaması gerekir. İstatistik-bilimsel veriler yoluyla değil de halkın anlayabileceği bir dille, felsefi-sosyolojik dille kampanya hazırlarlarsa eğer, kazanmaları kolay olur.

Peki, ya millet ittifakında durumlar nasıl?
Twitter’da takip ettiğim dünyadaki bütün ülkelerin güvenilir seçim anketlerini paylaştığı bir hesap bulunuyor. Geçtiğimiz Fransa seçimlerini de sık sık paylaşan ve sonuçları birebir çıkan bir platform. Burada Türkiye’de yapılan seçim anketleri de sık sık paylaşılıyor. Paylaşılan anketlerde ise millet ittifakı önde çıkıyor. En dikkat çeken detay ise Mansur Yavaş veya Ekrem İmamoğlu’nun aday olması durumunda Erdoğan’ı farkla geçiyor olmaları.

Millet ittifakının adayı nasıl olmalı?
Vapurda, otobüste, metroda, metrobüste, pazarda, markette, sokakta… her yerde AKP’nin ekonomi başta olmak üzere her alandaki politikaları eleştiriliyor. Dolayısıyla halkın büyük bir çoğunluğu AKP ve benzeri partilerin prensiplerini, imajını, prototipini taşıyan bir adayı kesinlikle istemiyorlar. Halk Atatürk’ün ilkelerine, eserlerine bağlı ve ülkeyi kuruluş ayarlarına döndürecek birinin aday olmasını istiyor.

Sözün özü şu ki; Erdoğan’ın karşısında kim aday olursa olsun kazanır düşüncesi yanlış. AKP’nin karşısında psikolojik üstünlük rehavetine kesinlikle kapılmamak gerek. Bir anket şirketinde çalışan tanıdığımdan aldığım duyuma göre Kılıçdaroğlu’nun aday olması durumunda Erdoğan’ın kazanma ihtimalinin yüksek olacağı… TV programlarında konuşan iktidarın gazeteci-bürokrat isimlerinin yaptığı yorumlara bakılırsa, en büyük istekleri Kılıçdaroğlu’nun aday olması. Şayet Yavaş veya İmamoğlu olursa kaybedecekleri söz konusu ki, bu iki isim AKP ve destekçilerini çok ürkütüyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olup kazanmasını çok isterim ancak yaptığım gözlemler ve analizler bunun tam tersini yansıtıyor. Kanımca, iktidarda bunun farkında ve bu yüzden kendilerine en uygun rakip adayın Kılıçdaroğlu olduğunu düşünüyorlar.

Halk nasıl bir aday istiyor?
Yavaş ve İmamoğlu aday olmazsa eğer, seçilecek adayın sosyal demokrat kişiliğe sahip, dürüst, AKP’nin kıyısından köşesinden geçmemiş, eşrafını zenginleştiren değil, halkı ve ülkeyi düşünen ve en önemlisi de millet ittifakının en büyük kitlesine ve oy potansiyeline sahip CHP’nin prensiplerine uygun bir aday olmasını istiyor. Böyle bir adayın seçilmesi ise Türkiye’nin kuruluş ayarlarına da dönmesi demektir.

Alkışlarımla,

Nil Yurda
(yurdayurtseven@gmail.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here