Tolstoy'un Gandhi'ye Yazdığı Mektuplar

Tolstoy’un Gandhi’ye Yazdığı Mektuplar Tolstoy Gandhi Mektuplaşmaları kitabında yer alıyor. Kitabın çevirisini  Mehmet Fahrettin Biçici yapmış.

Dünya edebiyatının ölümsüz yazarlarından Tolstoy’un hayran olduğu isim Gandhi’ye yazdığı mektupları okuduğunuzda heyecan duymamanız imkansız. Tolstoy’un direnişçilerle birlikte kurduğu kırsal yaşam topluluğun adının Tolstoy Çiftçiliği olduğunu öğreneceksiniz.

Gandhi’nin Tolstoy’a mektup yazmasının nedeninin,Tolstoy’un Hintli bir devrimciye yazdığı, Hindistan’ın özgürlüğe kavuşması için şiddetin yok olmasını, en büyük yasanın sevgi olduğunu ve yasanın önünde eğilmeleri gerektiğini yazdığı cümleleri çevirmek ve yayınlaması için izin ister.

Kitap ahlaki mükemmelliyetçilikten ödün vermeden nasıl mücadele edileceğini anlatıyor. Tolstoy direnmekten yana değilken, Gandhi’nin pasif direnişten yana olduğunu kısaca mektubun ana konusunun direniş, mücadele kavramları üzerinde yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Tolsoy ve Gandhi bu süreçte birbirlerine destek olmuşlar.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here