Sunay Akın İstanbul’un Nazım Planı kitabını Erol Taner Eyüboğlu’nun anısına yazmış. Nazım Hikmet’e dair bir çok anektodun ve anıların yer aldığı etkileyici bir kitap. İstanbul merkezli olan kitapta bir çok deneme birarada toplanmış. Oldukça yalın ve sürükleyici bir dil kullanılmış. Tarihi anılardan  hoşlanırlar için ideal bir kaynak. Şiire olan düşkünlük ve sosyalizme olan hayranlık açıkça belirtilmiş. Bu kitabı okuduktan sonra çok şey öğreneceksiniz.

Tarih: 1 Ocak 1921… Yeni bir yılın ilk sabahında İstanbul’a kar yağmış ama pek tutmamıştır… Yol kenarlarında ve Çamlıca tepesinde beyazlıklar göze çarpıyor… Sirkeci’den demir alan bir vapur pamuk balyalarıyla dolu olsa da, asıl yükü direnişe katılmak için Anadolu’ya geçen Kuva-i Milliyecilerdir.
Vapurda dört de şair vardır: Yusuf Ziya, Faruk Nafiz, Vâlâ Nureddin ve Nâzım Hikmet… Kız Kulesi’ne doğru yaklaşıldıkça Nâzım’ın yüreğindeki korku da büyür. Çünkü, Kız Kulesi işgal yıllarında İngiliz askerleri tarafından Boğaz’dan geçen gemilerin kontrol edildiği bir karakol olarak kullanılıyordu.

Kız İğneyi Kaybetti denemesinde geçen Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun şiiri.

Canım İstanbul’um nazlı
Bir yanı lodos
Bir yarı poyrazlı
Deniz elli
Deniz parmaklı
Taşları altın demişler
Gelip demir atmışlar
Atanlar haklı.
Her taşı altınmış
Altın ne kelime
Her taşı deniz
Her taşı kız
Her taşı dişi
Her taşı kan
Geçmişi kınalı.

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here