Sinüzitten Korunmanın Yolları

Sinüzit özellikle kış aylarında ortaya çıkan, uzun nemli saçları daha çok seviyor. Duştan sonra nemli kalan, çok iyi kurutulmamış saçlardan dolayı ortaya çıkan hastalık, günlük yaşamda yaşanan stresten dolayı daha çok şiddetli hale gelebiliyor.

Önlem alınmadığı taktirde migren başta olmak üzere beyinde tümöre dahi neden olabiliyor. Sinüzit her duş sonrası kendini belli ediyor. Şakaklarda ve gözlerde ağrı, elmacık kemiklerde ağrı hissediyorsanız derhal bir uzmana danışmanızda fayda var. Bu şiddetli ağrılar kendi yöntemlerinizle kısa sürede geçmiyorsa mutlaka önlemini almalısınız.

Sinüzit alerjik reaksiyonlardan sonrada ortaya çıkan bir hastalık. Rinit atrit gibi alerjik hastalıklar sonrası mukoza dolmaya başlıyor ve hastalık ortaya çıkıyor. Halsizlik, öksürük, kulak ağrısına neden olabiliyor. Sinüziti migrenden ayıran ise migren gibi mide bulantısının olmaması… Şayet ileri derecede bu hastalığa sahipseniz ve önlem almazsınız mukozada biriken akıntı beyne kadar ilerleyerek sertleşip tümör haline gelebiliyor. Bunun için operasyon geçirmeniz gerekebilir veya ilaç tedavisiyle bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Kış aylarında mutlaka boyun ve baş bölgenizi sıcak tutmanız gerekiyor. Şapka ve atkı mutlaka kullanmalısınız. Bulunduğunuz ortam klimalıysa eğer mutlaka havayı filtreleyen hava nemlendiricileri kullanmalısınız. Bunun yerine bir kaba sıcak su koyabilir ve buharıyla havayı nemlendirebilirsiniz.

Alerjik hastalıklara karşı hassassanız havuzda yüzerken dikkatli olmak zorundasınız. Hatta girmemenizde fayda var. Çünkü havuzlar klorlandığı için bu sizi olumsuz etkileyebilir. Bunun yerine denize girmeniz ve tuzlu deniz suyunu burnunuzla çekmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Evinizi her sabah yarım saat havalandırın. Limonlu zencefil çayı iyi gelecektir. Kekikli nane buharı sizi rahatlatacaktır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here