Sinemayla İlgili Yasa Teklifi Mecliste

Sinemayla ilgili yasa teklifi meclise sunuldu. Peki, yasada neler var? Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ve Desteklenmesi Hakkında Kanunda Deşiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde ki hususlar şöyle;

Reklam sürelerinin kısaltılması

Yerli ve yabancı filmlerin ticari dolaşım ve gösterimi öncesinde değerlendirilip, sınıflandırılması için komisyon kurulması.

Yerli film yapımcılarına, ihtiyaç sahibi olan sinema sanatçılarına ve çalışanlarına maddi destek sağlanması.

Proje geliştirme,

İlk uzun metrajlı kurmaca film yapım,

Uzun metrajlı sinema film yapım,

Ortak yapım,

Senaryo ve diyalog yazımları

Animasyon film yapım,

Kısa film yapım,

Belgesel film yapım,

Çekim sonrası dağıtım ve tanıtım,

Yerli film gösterim

Yukarıda belirtilen türlerde başvuruları değerlendirmek, desteklemek ve belirlemek için “destekleme kurulları” oluşturulacak.

Destekleme kurulu yedi üyeden oluşacak. Kurulda meslek birliklerinin belirlediği üç sektör temsilcisi ve yapımcı bulunuyor. Aynı zamanda yönetmen ve senaryo yazarı, oyuncu, sinema salonu sahipleri, film dağıtımcıları, yayıncı kurumcular, temsilciler ve Sinema bölümü öğretim üyeleri yer alıyor. Bu üyeleri Kültür ve Turizm Bakanlığı belirleyecek. Bakanlık üç üyeyi ve bir bakanlık temsilcisi bulunduracak.

Kurulun belirlediği kurallara uymayan filmler bu haklardan yararlanmayacak. Yani ticari dolaşıma ve gösterime izin verilmeyecek. Bu değerlendirmeden ve sınıflandırmadan onay almayan filmler festivallerde ve özel gösterimlerde +18 uyarısıyla gösterilecek. Buna benzer uyarı işaretleri tanıtım ve gösterimlerde zorunlu olacak.

Film aralarındaki reklam süreleri 10 dakika gösterilecek. Fragman yayınında 3-5 dakika olarak reklam süreleri belirlendi. Film aralarında reklamlar 15 dakika gösterilebilecek. Şayet bu hususlara uyulmazsa 20.000₺ para cezası uygulanacak.

Film gösterimi öncesi uyarı işaretlerini kullanmayan ve yanıltıcı ise 50.000₺ para cezası ödemek zorunda kalacaklar.

Reklam hususlarına dikkat etmeyen ve uymayan sinema işletmecilerine ise 50.000₺ para cezası uygulanacak.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here