Sinan Meydan'dan Atatürk Etkisi

Sinan Meydan yeni kitabı Atatürk Etkisi geçtiğimiz günlerde raflarda yerini aldı. Türkiye tarihinin son 150 yıllık geçmişini “iflas, işgal, direniş, kurtuluş” kavramlarıyla özetleyen kütüphanenizde bulundurulması gereken bir kitap.

İflasa ve işgale karşı yapılan direnişi, kurtuluşu ve zaferi yaratan bu etki hiç kuşkusuz Atatürk Etkisi’dir. Ülkeyi emperyalist işgalinden, saray-sultan baskısından, teokratik-monarşik yönetimden, gericilikler, yobazlıktan kurtaran bir etkidir.

Türkiye tarihinin son 400 yılında halkın hayatında “Atatürk Etkisi” her derin izler bırakmış ve bırakacak kurtarıcı bir etkidir Atatürk.

Türkiye tarihinde yer alan II. Abdülhamit, Enver Paşa, Adnan Menderes gibi kişilerin Dünya ve Türk Tarihinde etki bırakmamıştır. Çünkü Atatürk Etkisi kadar güçlü değillerdir.

Atatürk’den sonraki 65-770 yıllık karşı devrime rağmen Türkiye Cumhuriyeti’ni bugüne değin taşıyabilen, ayakta dimdik tutan güç Atatürk Etkisi’dir.

Atatürk Etkisi yaşanmış, bitmiş, sona ermiş, dünde kalmış, tarih olmuş bir etki değildir; Bugüne kadar ulaşabilen ve gelecek yüzyıllara da ulaşabilecek derecede canlı, diri, yeni ve kurtarıcı bir niteliktir.

Atatürk Etkisiyle emperyalist işgallerden, içsel gerici etkilerden kurtulan Türkiye Cumhuriyeti yine bir gün Atatürk Etkisiyle kurtulacaktır.

Atatürk Etkisi’nin yine yeniden ortaya çıkması için yeni bir Atatürk beklemenize gerek yok bu zaman kaybıdır. Atatürk bu gün olmayabilir ancak fikirleriyle, tarihte bıraktıklarıyla, eserleriyle, devrimleriyle etkisi bugün var olmaya devam ettiği gibi bunu harekete geçirecek olan yine sizsiziniz, biziz ve hepimiziz.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here