Sevgi Soysal'dan Tekliğin Türküsü

Tekliğin Türküsü kitabında Sevgi Soysal‘ın daha önce yayınlanmamış  hikâyeleri, çevirileri, eleştiri yazıları bulunuyor. Aynı zamanda söyleşiler ve soruşturmalarda yer alıyor.

Kitabı İpek Şahbenderoğlu ve kızı Funda Soysal derlemiş. Kitap için edebi metinlerden oluşan biyografi diyebiliriz. Sevgi Soysal’ı yakından tanıyacağınız bir yapıt. Onun ilham kaynaklarından, etkilendiği sanatçılara, düşünürlere kadar her şeyi öğrenebileceksiniz. Sevgi Soysal hayal dünyasına doğru yolculuğa çıkacaksınız.

1960’lı yıllarda Ankara’da edebiyat çevresinde öyküleriyle tanınan Sevgi Soysal Tutkulu Perçem adındaki ilk kitabını 1962 yılında yayınladı. Daha sonra TRT’de program uzmanı olarak çalıştı. Radyo için yazdığı öyküler Tante Rosa adıyla 1968 yılında farklı bir teknik ve üslubuyla edebiyat çevrelerini şaşırtmayı başardı. 1970 yılında TRT Sanat Ödülleri Yarışması Başarı Ödülü’nü kazandı.

Yenişehir’de Bir Öğle Vakti’ni 1973 yılında yayınladı ve 1974 yılında kitap orhan Kemal Roman Armağanını kazandı. Adana’da sürgünde olan bir kadının gözünden Şafak isimli romanını 1975 yılında yayınladı. Politika gazetesinde cezaevi anılarını yayınladı ve daha sonra 1976 yılında kitaplaştırdı. Barış Adlı Çocuk isimli öykülerden oluşan kitabını 1976 yılında yayınladı. Bu kitapta da yer alan Bir Ağaç Gibi öyküsünde yakalandığı vahim hastalığı anlattı ardından bunun devamı olan Hoş Geldin Ölüm kitabını yayınlayamadan 22 Kasım 1976 yılında vefat etti.

Yeni Ortam, Yengün ve Politika gazetelerinde yer alan Bakmak isimli kitabı 1977’de yayınlandı. Türkiye’nin Kalbi, Kabul Günleri isimli öyküleri 2014 yılında kitaplarda toplandı Radyo Sohbetleri 2005 yılında yayınlandı. Radyo oyunları ise Venüslü Kadınların Serüvenleri adıyla 2017 yılında kitaplaştırıldı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here