Sevgi Soysal'dan Tante Rosa

Sevgi Soysal’dan Tante Rosa Yazarın bu kitabı 22 Kasım ölüm yıl dönümünde yayınlandı. 1968 yılında yayınlandığında ise 1.Dünya Savaşı’nda çocukluğu geçmiş ve Rosa adlı bir kadının hayat hikayesini anlatıyor.

Hüzünlü Bir Hayat Hikâyesi

Yazarı 12 Mart döneminde tanıyan edebiyat çevreleri onu aynı zamanda Tante Rosa’da ilk filizlerini veren cesur bir kadın duyarlılığına sahip olduğunu da anlamıştı. Tante Rosa’dan sonra kadın-erkek ilişkilerini anlatan ve evlilik temasını işleyen romanı Yürümek romanı geliyor. Soysal bu romanıyla 1970 yılında TRT Sanat Ödülleri Yarışması Başarı Ödülünü’de kazanmıştı. Ancak daha sonraki yıllarda bu kitabı müstehcenlik nedeniyle yargılanmış. Ardından Yenişehir’de Bir Öğle Vakti kitabı özellikle Ankaralı solcuların çok sevip, etkilendiği romanlardan biri olmuştu. Bu kitabındaki Ali karakteri ideal bir devrimci modeldir. Bir kuşak onu örnek alacak devrimciliği öğrenmiştir. Bir sonraki romanı ise Şafak’tır. Murat Belge bu kitap için  “devrimci Türkiye romanı için çok yeni ve çok önemlidir” çünkü “Sevgi Soysal’ın olayların nesnelliği ve insanların öznelliği arasında kurduğu diyalektik ilişki, Marksist bir estetiğin ürünüdür.” yorumunu yapmıştır.

Sevgi Soysal kansere yakalanır ve tedavi için gittiği İngiltere’de yine yazmaya devam eder işte bu sırada Hoşgeldin Ölüm kitabını yazar ve yarım kalır. Bu kitaba tanıklık yapanlar yine onunla aynı dönemde yaşayan ünlü şairler ve yazarlardır. Bu kişiler Attilâ İlhan, Oya Baydar, Tomris Uyar, Adalet Ağaoğlu, Ahmet Oktay ve Vüs’at Bener’dir. Hoşgeldin Ölüm hüzün dolu bir kitaptır. Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu’ndan sonra ilk anı kitabı yazılır. Muzip bir dille yazılan bu anılar bir dönem bazı solucuların tepsini çekmiş. Öykü kitabı olan Barış Adlı Çocuk kitabı ise 12 Mart öncesini daha sonra yaşanan değişimi ve hastalığı anlatıyor.

Yazar Yeni Ortam ve Politika gazetelerine yazılar yazar. Daha sonra yazıları toplanır. Bakmak isimli ilk öykü kitabını yazar daha sonra Tutkulu Perçem isimli kitabı yayınlanır. Venüslü Kadınlar ise bir derleme kitabı ve henüz yayınlanmamış.

“…Bu işin bir başka işten ne ayrıcalığı var? Bir adamın paltosu için para almakla b.. için para almak arasında ne… fark var? Bu da bütün insanca işler kadar pis. Günler geçiyordu bu uykuyla uyanıklık arasında. İnsan hiçbir şeylere aldırmamaya bir başladı mı. Ne kendi durumunu ne de bütün durumları üstünde durmaya değer bulmadı mı? Bu bir kış uykusudur ki hiçbir yaz sökemez. Ne ışığı kapatıp uyuyor, ne okuyor ne de sevişiyor: Yatıyordu. Bazen yorgandan ayağını çıkarıp saatlerce bakıyordu. Yarın yıkarım ayaklarımı, yarın yıkarım, yıkamıyordu, ayaklarının az kirlendiğine şaşarak bakıyordu. İnsan geçmişini unutabilir…” (Tante Rosa kitabından)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here