Platon Bir Gün Bir Karikatür Çizer Onlar için felsefesinin mizahını yapan en iyi yazarlar desek doğru olur. Felfese düşünsel ve insan bilimini anlatan bir bölüm olduğu için çoğu insana sıkıcı, karmaşık ve anlaşılmaz gelebiliyor.

Kitap hem güldürüyor hem de felsefeyi sevdiriyor. İzahın mizahını yapan bir kitap diyebiliriz.  Daniel Klein, Thomas Cathcart‘ın Platon Bir Gün Bir Karikatür Çizer kitabını felsefeyi merak edenlere ve sevenlere tavsiye ediyoruz.

Onlar “Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer…” isimli efsanevi kitaplarıyla felsefenin anlaşılmaz olduğu varsayımını yerle bir ettiler. Felsefi kavramların esprilerle nasıl aydınlatılabileceğini, mizahın da aslında büyüleyici bir felsefi içerik barındırdığını kanıtladılar. Matrak filozoflarımız bu sefer en iyi espriler gibi en iyi karikatürlerin de felsefenin büyük sorularına, hayatın mühim meselelerine yanıtlar verdiklerini gösteriyorlar. Hayatımızda Nietzscheci karikatüristler var, Aristocu karikatüristler, Kantçı, Spinozacı, Marxçı karikatüristler hatta Derrida’yı anlayan ve bize de anlatmayı başaran karikatüristler.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here