Peter Hudis Fanon: Barikatların Filozofu
Peter Hudis Fanon: Barikatların Filozofu

Peter Hudis’in yazdığı Fanon: Barikatların Filozofu, son aylarda ABD’de yaşanan ırkçılık olaylarına geçmişten ışık tutan önemli bir kitap.. Mayıs ayında yaşanan Geroge Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinden sonra ABD’de protesto gösterileri yaşandı. Ülkede ise gösteriler dinmiş değil.

“Nefes alamıyorum!”
ABD’nin Minneapolis kentinde Mayıs 2020’de siyahi George Floyd’un polis tarafından boğazına bastırılarak öldürülmesinden önce söylediği son sözdü bu. Cinayetin ardından on binlerce insan kendiliğinden sokaklara döküldü, ülkede siyahilere uygulanagelen ırkçı şiddeti protesto etti.
Bu olaydan on yıllarca önce, 1960’ların başında, Frantz Fanon sömürgecilikten kurtuluş bağlamında şöyle demişti: “Biz… artık nefes alamadığımız için de isyan ediyoruz.”
Fanon bir kâhin değildi ama kendi döneminin toplumsal mücadeleleri içerisinde yeni bir insanlık uğruna bıkmadan usanmadan çabaladığı için yirminci yüzyılın önde gelen düşünürlerinden biri oldu. Elinizdeki kitap onun olağanüstü yaşamının ve eserinin eleştirel bir biyografisidir. Peter Hudis onun tüm yaşam hikâyesini kaleme alırken Fanon’un yazdıklarının günümüzde ırkçılık ve onun en önemli doğurgusu yabancılaşmaya karşı verilen mücadelelere doğrudan seslendiğini göstermektedir. Fanon dünyaya seslendi ama hep kendi yöneliminin sıfır noktasından. Onun bugün de bize söyleyeceği şeyler var.
Okuyunuz, göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here