Patrick Modiano Karanlık Dükkanlar Sokağı
Patrick Modiano Karanlık Dükkanlar Sokağı

Patrick Modiano’nun Karanlık Dükkanlar Sokağı, etkileyici, gizemli, sürükleyici türde romanlardan hoşlananlar için güzel bir kitap diyebiliriz. Yaşanan bir kaza nedeniyle hafızasını kaybeden ve geçmişinden tamamen kopan Guy Roland’ın başından geçenleri anlatıyor.

Gizemli bir kaza sonucunda hafızasını kaybeden ve geçmişini ardında bırakıp özel dedektiflik yapmaya başlayan Guy Roland, on yıl sonra geçmişiyle yüzleşmeye, gerçek kimliğini keşfetmeye karar verir. Bu arayışta karşısına bazı ipuçları, birtakım insanlar, eski fotoğraflar, kilitli kapılar, adresler ve telefon numaraları çıkar. Belleğinin karanlık dehlizlerinde el yordamıyla ilerleyen dedektif, bazı gerçeklere ulaştığını düşündüğü anda çıkmaz sokaklara sapar. Ancak arayışı asla sona ermez, anı kırıntıları bu yolda ona ışık tutan işaret fişekleridir.
Yayımlandığı yıl Goncourt Ödülü kazanan Karanlık Dükkânlar Sokağı, Nobel Komitesi tarafından çağımızın Proust’u olarak gösterilen Patrick Modiano’nun yazınını kavramak için anahtar niteliğinde bir roman. İşgal dönemi Fransa’sının etkilerinden kurtulamamış insanların bireysel ve kolektif yazgısını anlatan çarpıcı bir tanıklık.
“Modiano gerçek bir yaratıcı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here