Oruç Aruoba'dan De Ki İşte
Oruç Aruoba'dan De Ki İşte

Oruç Aruoba’dan De Ki İşte, felsefi şiirsel metinlerden oluşan bu kitabı şiirseverlerin mutlaka kütüphanesinde bulunması gereken özel kitaplardan biri.

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz felsefeci, yazar, şair ve akademisyen Oruç Aruoba 72 yaşındaydı. Bir çok önemli esere imzasını atan şair Türk edebiyatının önemli şahsiyetlerinden biri.

Felsefeci olması sebebiyle bir çok farklı dalda eserleri bulunan Oruç Aruoba, 1948 yılında Karamürsel’de dünyaya geldi. TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikiloji Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans okudu. Daha sonra aynı okulda çalışmalarına devam ederek felseme bilim uzmanı oldu. 1972-1983 yılları arasında aynı üniversitese öğretim üyesi olarak görev aldı ve felsefe üzerine doktorasını bitirdi. Almanya Tübingen Üniversitesi’nde felsefe semineri üyeliği ve 1981 yılında da Victoria Üniversitesi’nde konuk öğretim üyeliği yaptı. Kırmızı Dergisi ve benzeri yayın organlarında yayın yönetenliği, yayın danışmanlığı, yayın kurulu üyeliği yaptı. Yazılar yazdı ve çevirmenlik yaptı.

Ölüm yaşamdan daha belirgindir.
Ölüm yaşamdan daha kesindir.

Yaşam belirsizdir; oysa ölüm,
belirgin ve kesindir.

Hep bir süreç olan yaşam, ölüm anında,
sonunu değil, sonucunu bulur: Ölüm
yaşamın sonucudur – kişinin nasıl bir
yaşam yaşadığı, öldüğü ölümden bellidir.

Ölümü bilen, onun bilincinde olan bir yaşam,
yaşam sürecinin her anında ölümü yaşama katarak,
yaşamı bilinçli kılar – ölümü yaşamdan koparmadan,
ama ölümün yaşamı kaplamasına da izin vermeden,
ölümü, her an, yaşam kılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here