AKP’nin uzun süreden beri üzerinde çalıştığı yeni seçim kanunuyla ilgili çalışmalar sona erdi. Yeni uygulamalar içinde coronavirus nedeniyle yapılması düşünülen online seçimde bulunuyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığındaki komisyon, Seçim Kanunu ve siyasi partilerle ilgili mevzuatta yapılacak olan değişikliklerde sona gelindi. Yeni kanunla ilgili taslak metin Ekim ayına kadar tamamlanacak ardından AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

  • Hürriyet’ten Girem Karakış’ın haberine göre, AKP milletvekili transferiyle ilgili diğer ülkelerdeki sistemleri tek tek inceledi. Buna göre, milletvekillerinin başka partiye geçmesinin önünü kesecek bir düzenlemeye gidilmemesi planlanıyor. Ancak başka partiye geçen milletvekili, grup kurma sayısına dahil edilmeyecek. AKP kurmayları, “Seçimden sonra gruplar oluşsun ve bütün dönem o kabul edilsin. Gruptan çıkan bir milletvekili başka partide grup kurma sayısına dahil edilmesin. 20 kişi bile olsalar grup kuramayacaklar. Yani, grup kurma hakları yasaklanacak. Böylece milletvekilinin iradesine engel konulmamış oluyor. Avrupa’da da örnekleri var” dedi.

Seçim barajının %5’e çekilmeside Erdoğan’a iletilecek. Aynı zamanda coronavirus sebebiyle toplu etkinliklerin online olarak yapıldığı fakat siyasi partilerin kongrelerini online yapamadığı konusu da gündeme getirildi. Buna göre yeni Siyasi Partiler Kanunu’na “tüm partiler kongrelerini, online yapabilecek” maddesi de ilave edilecek. Koronavirüs salgını ve benzeri durumlarda seçimlerin online yapılması için çalışma yapılıyor. (Kaynak: Halk TV) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here