McKinsey İptal Edildi…Geçtiğimiz ay Erdoğan’ın damadı Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin yeni bir orta vadeli ekonomik programı uygulanmasına yardımcı olmak için McKinsey ile çalışmaya karar vermişti.

McKinsey İptal Edildi

Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu hafta ABD’li papazın tutuklanmasından ve diğer konulardan dolayı Washington’la olan ilişkilerin durulduğu bir dönemde Erdoğan’ı ABD’li firmalarla işbirliği yapmakla eleştirmişti.

McKinsey’le Sözleşme İptal Edildi

Albayrak, bu hafta başında yaptığı konuşmada Türkiye’nin McKinsey’le çalışmasını istemeyenler için “ya cahil ya da hain” olduğunu söyledi. Erdoğan’ın 06 Ekim Cumartesi günü yaptığı açıklamayla anlaşmanın iptaline karar verildi. Erdoğan, AKP Parti üyelerine yaptığı konuşmasında “ Bu kişi (Kılıçdaroğlu) iktisadi yönetimimize yardımcı olmak için tam olarak ödenen bir danışmanlık firmasıyla ilgili sorular sorarak bizi köşeye sıkıştırmaya çalışıyor” dedi. Bu açıklamaların ardından McKinsey’le olan anlaşma da iptal edilmiş oldu.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın hafta başında daha önce istediği anlaşmanın ayrıntılarını açıklamadığı için anlaşmayı iptal etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu konuşmasında “Size 10 soru sordum, onlara cevap vermenizi söyledim. O soruları okudu fakat cevap veremediler. O cevap veremedi ve anlaşmayı iptal etmek zorunda kaldı.” dedi.

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik ise Erdoğan’ın başkanlık yaptığı parti grup toplantısında gazetecilere verdiği demeçte partinin ve bakanların bundan böyle Türk firmalarından danışmanlık hizmeti almasını söylediklerini belirtti. (Kaynak: Reuters)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here