ladimir İlyiç Lenin'den Devlet ve Devrim
ladimir İlyiç Lenin'den Devlet ve Devrim

ladimir İlyiç Lenin, Devlet ve Devrim kitabında deneyimlerinin ışığında sınıf mücadelesini, bu mücadele içinde Marksist düşüncenin yeterli olup olmayacağını sorguluyor. İşçi sınıfının siyasal iktidara sahip olabilmesi için burjuva devletini yıkması gerektiğini anlatıyor.

Sınıf mücadelelerini önemsemek ve bu mücadeleleri temel almak, Marksist olmaya yeter mi? İşçi sınıfı, siyasal iktidarı ele geçirme hedefiyle yetinebilir mi? “Burjuva devlet mekanizmasının parçalanması” ne anlama gelir ve neden gereklidir? “Zora dayalı bir devrim” olmadan olmaz mı? Demokrasi, aşılamaz bir hedef midir? “Proletarya diktatörlüğü”, tam olarak nedir? Ve başka pek çok soru ve cevapları…
Lenin, Rusya’daki çarlık rejimine son veren 1917 Şubat Devrimi ile 1917 Ekim Devrimi arasındaki Ağustos-Eylül aylarında kaleme aldığı bu eserinde, Marx’ın ve Engels’in çalışmalarından hareketle, kapitalizm ile sınıfsız toplum (komünizmin üst evresi) arasındaki geçiş sürecini ve komünizmin “sosyalizm” diye anılan “alt evresi”nin ayırt edici özelliklerini ele alıyor. Marksizmin devlet ve devrim konularındaki temel tezlerini çarpıtma ve örtbas etme girişimlerini amansızca eleştirerek!
(Tanıtım Bülteninden)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here