Krops Tiyatro’dan Kassandra… Hasat anlamına gelen Krops’u seçen ekip seyircisiyle beraber düşünmenin, eylemenin, umudun hasadını yapmak için Krops Tiyatro’yu geçtiğimiz yıl kurmuşlar.  “Tohum varsa hasat vardır” diyen Krops Tiyatro’nun yeni oyunu, Truva’dan Yükselen Çığlık Christa Wolf’un Kassandra adlı öyküsünden yola çıkarak sahneleniyor.

Christa Wolf’un 1983 yılında yazdığı Kassandra o yıllarda büyük ses getirmiş ve yazara sayısız ödül kazandırmıştır. Wolf, bu kitabı 1980’li yıllarda başlayan iki süper güç arasındaki soğuk savaşı ve üçüncü dünya savaşının çıkma ihtimalinin olduğu dönemde yazmıştır. Kitapta geçen en vurgulu cümle ise  “Niçin tüm savaşlar, Truva Savaşı dahil, absürt olarak
görülmüyor?” dur. Yazar iki süper güç Amerika ve Rusya arasında geçen soğuk savaşı mitolojik öykü olan Truva Savaşı’yla sorguluyor. 1980’ler aynı zamanda bu soğuk savaşa karşı barış seslerinin de yükseldiği dönemlerdir. O dönemlerde bir çok feminist yazar erkek egemenliği altında ezilen kadınları savunan kitaplar yazmıştır. Wolf, Kassandra’da savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatırken bir yandan da ezilen kadınların sesi olmuştur.

Oyunun Konusu

On yıl süren Truva savaşı bitmiş, savaşı Yunanlılar kazanmış, Truva yerle bir olmuş, bütün erkekler savaşta ölmüş ve kadınlar köle olarak Yunanistan’a getirilmiştir. Truva prensesi ve Apollon rahibesi, kahin Kassandra, Yunanlı komutan Agamemnon’un kölesi olarak Myken’e gelir ve onun sarayına girmeden önce çağrışımlar, hatırlamalar ve kehanet yetisiyle geçmişi, şimdiki zamanı ve geleceği anlatır.

Krops Tiyatro’dan Kassandra

Ünlü Alman yazarı Christa Wolf Kassandra anlatısıyla, mitolojik bir figürü gömülü yerinden çıkarıp, ona kendi yorumunu da katarak, bize geçmiş ve gelecek arasında bir köprü kurar. Tanrı Apollon’un aşık olduğu prenses Kassandra, aşkına karşılık Apollon’dan geleceği görme yetisini ister. Apollon bunu Kassandra’ya verir ancak Kassandra sonra vazgeçer ve kendini tanrıya vermeyi reddeder. Buna öfkelenen Apollon onu cezalandırır, Kassandra geleceği görecektir ama kimseyi inandıramayacaktır.

Krops Tiyatro’nun yeni oyunu Kassandra ile 8-9-17-30 Kasım tarihlerinde Endlessart Taksim’de seyircisiyle buluşuyor.

YAZAN : CHRİSTA WOLF
ÇEVİREN: İLKNUR İGAN
SAHNEYE UYARLAYAN VE YÖNETEN: DİLEK GÜVEN
OYUNCULAR: ÖYKÜ CANDANADAM
ÖZLEM AKTAŞ
ÖZLEM DURMAZ
YÖNETMEN YARDIMCISI: NURULLAH KAYA
KOREOGRAF: TUĞBA ÖZKUL
MÜZİK : EMİN SERDAR KURUTÇU
IŞIK : YÜKSEL AYMAZ
DEKOR-KOSTÜM : RABİA KİP- SEDAT ÇİFTÇİ
REJİ ASİSTANLARI :EMSAL YEŞİLBİNGÖL- ZERRİN DEMİRKIRAN

Biletler: Gişe ve Biletix’ den temin edilebilir.
Rez.: 0212-2328080
Endlessart Taksim: Elmadağ Cad. No: 28 Taksim-İstanbul

 Oyun tek perde 65 dak.

“Roket ve bombalar, içinde yaşadığımız medeniyetin tesadüfen
ürettiği ürünler değildir. Bunlar binlerce yıldır süre gelen genişleme
politikasının sonucudur, endüstri toplumunun yabancılaşma
sendromunun açık bir ifadesidir.” (Christa Wolf) 

Alkışlarımla,

Yurda Yurtseven

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here