Kolektif'den Mısır'ın Ölüler Kitabı

Kolektif’den Mısır’ın Ölüler Kitabı Kopt Dilinde Güne Çıkış Kitabı, Acil Aydınlık Kitabı anlamına gelen Mısır’ın Ölüler Kitabı etkileyici bir kitap. Ölen kişilerin piramit, tabut ve mezarları içine bırakılan papirüslerde yazılan metinlerdir.

Bu metinlerde “Ölümden sonre ne var?, Öte dünya nedir?, “Öldükten sonra bize ne olur?” gibi sorulara cevap verir.

Nil Nehri boyunca uzanan Antik Mısır Uygarlığı’nda kişinin ölümden sonra varacağı son kutlu hedefini dile getiriyor. Batı ufkunun ardında bir yerde yemyeşil, bereketli bir yer olan Sazlık Tarlaları’na diğer adıyla Huzur Tarlaları’na (Sonsuz Yaşam) ulaşmaktı.

Bu kitapta yazılı duaların, tılsımların, telkinlerin amacı; ölen kişiye yol göstermek, ölen kişinin Araf’ta Osiris’in gözetiminde kırk iki yargıç tarafından sorguya çekilirken şaşırmaması, yanılmaması, uygun yanıtlar vererek ölümsüzlük yolunda geri kalmamayı başarması için ona yardımcı olmaktır. Bu sihirli formülleri ölünün yakınları ve din görevlileri gömme töreninde yüksek sesle okurken, ölünün de onları duyacağına ve doğru yolu bulacağına ve öte dünyada ikinci kez yaşarken mutlu olacağına inanılıyordu.

Bu güne dek bulunmuş bu tür kadim metinler içinde en önemlilerinden biri olan bu metinlerdeki zengin
bilgiler, eski büyük bir uygarlığın ezoterik yönünü simgelerle anlatan olağanüstü bir birikimi içinde barındırmakta ve insanlığı yönlendiren inanç ve düşüncelerin bin yıllar boyunca gelişimine ışık tutmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here