Kibarlık Budalası İstanbul'da
Kibarlık Budalası İstanbul'da

Moiler’in unutulmaz eserlerinden biri olan Kibarlık Budalası İstanbul’daki tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Oyun, 17. yüzyıl Fransasında geçiyor.

Oyunun Konusu 
Mösyö Jourdain çok zengin bir adamdır. Tek ideali asilzade olmaktır. Bu amacını gerçekleştirmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız fark etmez her tür masrafı yapar. Bunları yaparken de komik bir duruma düşer, alay konusu olur fakat onun umurunda bile olmaz. Yılmadan çaba göstermeye devam eder. Soylu bir sınıfa girmek ve soylu bir Markiz’i baştan çıkarabilmek için her şeyi yapmak ve kızını soylu biriyle evlendirmek en büyük hayalidir. Fakat kızı başka birine aşıktır.
17. yüzyıl Fransa’sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in bir tek amacı vardır: Asilzade olmak.. Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir: Soylu sınıfa girebilmek, soylu bir Markiz’i baştan çıkarabilmek için her şeyi yapmak ve biricik kızını da mutlaka bir “soylu” ile evlendirmek. Oysa kızı bir başka gence aşıktır. Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşak ile bir dantel gibi örer.Neredeyse her sözcük komik ve her durum gülünçtür oyunda.

Oyunun Künyesi 
Uyarlayan: İpek Kadılar

Sahneleyen: Hakan Altıner

Koreografi: Mikel N. Vidhi

Kostüm-Tasarım: Türken Kafadar

Dekor-Tasarım: Gizem Gürsel, Sedef Kermen

Işık Tasarım: Cengiz Özdemir

Oyuncular: Haldun Dormen, Göksel Kortay, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu, Efe Yeşilay, Anıl Yülek, Caner Tör, Reyhan Aydınsel ve Burcu Akyürek.

Oyun, 20 Eylül Cuma günü saat 20:00’da İninal Espor Arena 42Maslak’da sahnelenecek.

Adres: Ahi Evran Cad. 42 Maslak No: 6/70
SARIYER / İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here