Khaled Hosseini’den “Deniz Duası”… Uçurtma Avcısı’nın ünlü yazarlarından Khaled Hosseini’den muhteşem bir kitap daha Deniz Duası

Ve Dağlar Yankılandı, Bin Muhteşem Güneş gibi kitaplarının ardından Deniz Duası’yla da büyük ilgi gören yazar bu kitabında duygularını ağıda dönüştürmüş.

Kitabın konusu

2015 yılında Avrupa’ya gitmek için Akdeniz’de boğulan mültecilerin içindeki üç yaşındaki Aylan Kurdi’nin hikayesinden etkilenerek yazılmış ve mültecilerin sorununa değinilmiş hüzünlü bir kitap…

Khaled Hosseini’den “Deniz Duası”

Sonu belli olmayan bir yolculuğa çıkan Suriyeli bir babanın oğluna yazdığı mektup ve savaştan kaçarken denizlerde yok olan mülteciler…

“Ah! Nasıl yakarıyorum denize bunu bilmesi için.”

” Afganistan’da çocuk çok ama çocukluk yok ”
Khaled Hosseini – Uçurtma Avcısı
Khaled Hosseini 1965 yılında Afganistan’ın Kabil şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası Dış İşleri Bakanlığı’nda çalışmıştır. 1970 yılında babasının Afganistan elçiliğinde görev almasıyla Hosseini ailesi ile birlikte İran’ın başkenti Tahran’a yerleşmiştir.
1976 yılında baba Hosseini’nin Fransa’da iş bulmasıyla aile Paris kentine taşınmıştır. Ailenin Kabil yerine Paris’e yerleşmesinin nedeni ise o dönemlerde Afganistan’da yaşanan siyasi karışıklıklardır. Bu sebepten dolayı aile, 1980 yılında ABD’den sığınma hakkı kazanmıştır. Yazarın ilk kitabı olacak Uçurma Avcısı adlı eserde bu göç dolu yaşamın esintileri yer almıştır.
Khaled Hosseini, 1984 yılında Independence Lisesi’ni bitirmiştir ve eğitimine Santa Clara Üniversitesi’nin Biyoloji Bölümünde devam etmiştir. Bu bölümden 1988 yılında mezun olan yazar, daha sonra California Üniversitesi’nde tıp okumaya başlamıştır ve 1993 yılında cerrah unvanını elde etmiştir.
Khaled Hosseini 2003 yılında yayımlamış olduğu ilk kitabı Uçurtma Avcısı (The Kite Runner), uluslararası alanda beğeni kazanmış ve birçok dile çevrilmiştir. Yazar bu ilk kitabında kendi hayatından da esinlenerek Afganistan’da yaşanan ve günümüzde hâlâ bir sonuca ulaşamayan iç savaşın izlerini taşımıştır. Yazarın bu eseri 2008 yılında yönetmen Marc Foster tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır. Kitabın filmi de izleyeciler tarafından beğeniyle karşılanmış ve birçok ödül almıştır.
Yazar 2007 yılında Bin Muhteşem Güneş (A Thousand Splendid Suns) ve 2013 yılında da Ve Dağlar Yankılandı (And the Mountains Echoed ) kitabını yayımlamıştır ve geniş bir okuyucu kitlesi oluşturmuştur.
Khaled Hosseini Eserleri ;
Uçurtma Avcısı (The Kite Runner)(2003)
Bin Muhteşem Güneş (A Thousand Splendid Suns)(2007)
Ve Dağlar Yankılandı (And the Mountains Echoed )( 2013)
Beyaz Perdeye Uyarlanan Kitapları ;
Uçurtma Avcısı (The Kite Runner) / (Yönetmen Marc Forster : 2008)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here