Kazuo Ishiguro'dan Değıişen Dünyada Bir Sanatçı

Değişen Dünyada Bir Sanatçı zamanın nehrine kapılıp giden yıllarımızın muhasebesini yapıyor. Kazuo Ihiguro’nun bu kitabı, her insanın taşıdığı kaygılarla umutların buluştuğu o ıssız yerden hayatın karmasına bir bakış sergiliyor.

Dünyaya bir ressamın gözüyle bakmak ve detaylarda gizli olanları bulmamızı sağlıyor. Masuji Ono, İkinci Dünya Savaşı’nda harabeye dönen şehrini ve sonuna geldiği yaşamını anlatırken her cümlesi öyküsüne yeni boyutlar ekliyor. Değişen anıların aynasında bazen büyüyüp bazen küçülüyor. Sürekli şekil değiştiren imgesinde Japon toplumunun geçirdiği değişimi özetliyor.

“Karakterlerin gerçek niyetleri daima incelikle ele verildiğinden, her biri ancak biz okurlar kadar esrarlıdır. Gerilim daima had safhadadır. İşte bu yüzden, Kazuo Ishigura yalnızca iyi bir yazar değil, aynı zamanda mükemmel bir romancıdır.” (New York Times)

“Ishiguro, rüzgarın estiği yöne dönmek istese de itibarını yitirmenin ağırlığını hisseden bir adamın kendini haklı çıkarma çabasını, bahanelerini ve avuntularını inandırıcı bir dille aktarıyor.” (London Review of Bokks)

“Bu kitabı her okuyuşumda, Ono’yu ve dünyayı hafifçe değişen bir ışıkta görüyüroum.” (Tan Twan Eng. Independent)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here