Kadıköy Tiyatrolar Platformu'ndan Tepki
Kadıköy Tiyatrolar Platformu'ndan Tepki

Cumhurbaşkanlığı tarafından Yeditepe Konserleri kapsamında 30 milyon harcanarak düzenlenen organizasyona Kadıköy Tiyatrolar Platformu tepki gösterdi.

Platform, Konser verecek şarkıcılara devlet 30 milyon TL’yi tek kalemde harcayabiliyor. Tiyatroya gelince mevzuata takılan devlet, farklı ödenekleri kullanarak istediğinde kaynak aktarmanın yolunu da bulabiliyor” açıklaması yaptı.

Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan tiyatrocular şuana kadar hazırladıkları talepler bir karşılık bulmadı. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan Yeditepe Konserleri 30 milyon TL harcandığı iddiası ise tartışılmaya devam ediyor.

Kadıköy Tiyatrolar Platformu da konuyla ilgili tepkisini açıkladı. Platformun açıklaması şöyleydi:
“Altmış şarkıcıya milyonlar, yüzlerce tiyatroya, binlerce tiyatro emekçisine bekleyin! Bu adil değil. İki ay kadar önce Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun öncülüğünü yaptığı Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi tarafından, Kültür Bakanlığı’na yönelik 7 maddelik temel ihtiyaçlar listesinin olduğu bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanya kısa sürede azımsanmayacak bir toplumsal desteğe kavuştu. Bu destek her gün artmaya devam ediyor. Kültür Bakanlığı’ysa taleplerimizin ve imzalarımızın bir dilekçeyle ilgili makamlara iletilmesine rağmen, şu ana dek somut bir adım atmadı. Üç aydan fazla kapalı kalmamızın telafi edilemeyecek kayıplarına karşılık devlet yardımının başvuru tarihini Temmuz ayına çekmek, oyunlarımızın dijital gösterim haklarını satın alacağı vaadinde bulunmak dışında bir şey yapılmadı.

Pandemi nedeniyle tiyatro salonlarının kapalı olacağı beyan edilmişti. Ancak konser veren sanatçıların 30 milyon harcanması tartışma konusu oldu. Tiyatroya karşı sessiz kalan devletin farklı ödenekler kullanarak bu tarz bir konser düzenlemesi ise tiyatro camiasının tepkisine neden oldu.

BAKANLIĞA ÇAĞRI
Devlet, ödenekli tiyatrolar gibi diğer tiyatrolara da halkın ulaşmasını sağlamalıdır. Bu, devletin asli görevidir. Anayasanın hem sanata ve sanatçıya hem de onu takip edenlere sağladığı haklar karşısında herkes eşittir. Bu nedenle olanaklardan eşit biçimde yararlanmak hakkımızdır. Kültür Bakanlığı’nı şu ana kadar attığı göstermelik adımlara bir son vermeye, sorunu bütün ağırlığıyla masaya yatırma cesaretini göstermeye, taleplerimizi hayata geçirmek için vakit kaybetmeden harekete geçmeye davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here