Jean-Christophe Grange'dan Kızıl Nehirler

Jean-Christophe Grange’ın Kızıl Nehirler kitabı gerilim ve polisiye türünü birarada sevenler için ideal bir kitap. Heyecanlı, sürükleyici ve zekice kurgulanmış detaylarla bezenmiş.

Yazar detayları o kadar güzel kurgulamış ki okuyucu o anı adeta yaşıyormuş gibi hissedebiliyor. En önemli özelliği ise yazarın insan vücudu ve cesetler üzerindeki anlatımı, bilgisi etkileyici bir şekilde işlenmiş. Yazarın daha önce yazdığı Leyleklerin Uçuşu kadar aklınızda kalacak, unutamayacağanız bir kitap.

Kitabın  konusu şöyle, Pierre Niemans sınırları olmayan başarılı bir polistir. Alanında adını duyurmuş biridir. Fakat deneyimli olduğu kadar agresiftir. Yaşanan bazı olaylarda soğuk kanlı ve son derece sert mizaca sahip oluduğu için Guerneon kasabasında yaşanan olaylar nedeniyle arkadaşı Karim ile görevlendirilir. Karim ise Arap kültürüne sahip olduğu için farklı biridir. Küçük yaştan edindiği deneyimlerden dolayı her sokağı çok iyi bilir. Kasaba ise kapalı, sakin bir yerdir. Kasabada herkes birbiriyle evlenmek zorunda olduğu için üniversitede çalışanlarda birbiriyle evlenmek zorundadır. Üniversite öğrencileri ise özel olarak seçilmiş, bölümlerinde başarılı ve sosyal kişilerdir. Sayıları az olan bu öğrenciler bilimsel alanlarda başarılı olup sürekli birinci olurlar.

Biz Efendileriz, Biz Köleleriz. Biz Her Yerdeyiz, Hem de Hiçbir Yerde. Biz Karar Verenleriz. Kızıl Nehirlerin Hakimiyiz. Kalbinize güvenmiyorsanız ya da ocakta yemeğini varsa, bu kitabı okumaya başlamayın. grange’nin sınır tanımayan hayal gücü, sürekli artan gerilim, etkileyici karakterler, birbirinden korkunç cinayetler; hepsi daha ilk satırlardan itibaren size hükmedecek… “Kızıl Nehirler” sadece Fransa’da 450 000 sattı ve 20 dile çevrildi. Soluk kesen bir tempo. İnsanı hemen saran bir hikaye. Çok gerçekçi şiddet sahneleri. İki sıradışı insanın çevresinde gelişen olaylar: biri enerji dolu, tecrübeli bir polis, diğeri sokaklardan gelme Mağripli bir çaylak… “İnsanı daha ilk sayyfalardan itibaren sarsan, altüst eden, yutan o kitaplardan biri. Sizi sürekli olarak gerilimin sınırlarında dolaştıracak; akkor hal,ine gelmiş bir telin üzerinde yürüyormuş hissi verecek kusursuz bir thriller.” Le Monde “James Ellroy ve Thomas Harris etkisinde bir seri cinayet hikayesi.” Le Nouvel Observateur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here