İstanbul Halkı Mazbatasını Bekliyor

İstanbul Halkı Mazbatasını Bekliyor! 31 Mart seçimlerini kazanan CHP’nin millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu sürekli tekrarlanan sayımlar sonucunda yine kazandı. Günlerdir İstanbul seçimlerini kazanan Ekrem İmamoğlu’na nedense bir türlü mazbatası verilmiyor?!

Seçim süreci ne yazık ki İstanbul’da devam ediyor. Nedeni ise AKP’nin Ekrem İmamoğlu’nun kazandığını bir türlü kabullenememesi. AKP’nin daha önce Fetö organizasyonlarında yer alan sözcüsü Ali İhsan Yavuz bazı sandıklardaki oyların tekrar sayımı için itirazda bulunmuştu. Oyların sayımından sonra aradaki fark kapanmayınca AKP bu defa  Büyükçekmece’de ortaya atılan hayali seçmen iddiasında bulundu. Ancak AKP’nin bu itirazı da yapılan hukuki incelemeler sonucunda İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından reddedildi. AKP ise bu defa seçimin yinelenmesini istiyor.

Hatırlayacak olursanız seçim öncesinde 07 Ocak’ta yayınlanan haberlerde Adalar İlçesinde CHP teşkilatı bir çok hayali seçmen kaydına ulaşmış ve onları tüm belgeleriyle ortaya çıkarmıştı.

CHP İstanbul İl  Örgütü, seçmen listelerini incelemeye almıştı. Adalar ilçesindeki adreslerde kayıtlı seçmenlerin aslında o adreslerde olmadığını tespit etmişti. Hazırlanan taslakta yaklaşık 500 hayali seçmen bulunduğu öne sürülmüştü.

Adalar’daki metruk binalarda ve yıkılmış evlerde kayıtlı seçmenler var. Örneğin, Büyükada Nizam Mahallesi Albayrak Sokakta’ki metruk binada 3 seçmen kaydı bulunuyor. Çamlıbel Sokak’taki müstakil evin bahçe kapısına kayıtlı 16 kişi var. Heybeliada’da tamamen yıkılmış bir evde 3 seçmen yıkılma tehlikesi altında ve boş durumundaki ahşap binalarda ise toplam 9 seçmen kaydı var.” denilmişti.

YSK Başkanı Sadi Güven ise hayali seçmenler konusunda “Mükerer seçmende sahte seçmen de hayali seçmen de yok” açıklamasında bulunmuştu.

“Anadolu Ajansı benim müşterim değil”

Kısacası seçimlere şaibe olmayacağı, sandık güvenliğinin sağlandığı yönünde açıklamalar o dönemde sık sık yer alıyordu. Ancak CHP teşkilatı daha önceki seçimlerde ortaya çıkan elektrik kesintileri, kaçırılan çuvallar, boş pusulalara atılan “evet” mühürleri, Anadolu Ajansı’nın AKP sistemine dayanarak aldığı abartılı ve inandırıcı olmayan veriler nedeniyle bu defa temkinli yaklaşmışlar ve seçimin güvenliği için gerekeni yapmışlardı.

Gelinen şu nokta da ise toplumun büyük bir kesimi ise Ekrem İmamoğlu’nun kazandığına inanmış ve ikna olmuş görünüyor.

AKP’li yetkililerin seçim öncesi ve sonrası yaptıkları birbirine uymayan, tutarsız demeçleri ve basın toplantıları ise Ekrem İmamoğlu’nun seçimi hakkıyla kazandığını kanıtlıyor. Zira yapılan itirazların gerçek dışı olduğu muhalif partiler tarafından kanıtlanan belgeleriyle ortaya çıkıyor.

16 milyonluk İstanbul halkı Ekrem İmamoğlu’nu başkanı olarak kabul etmiş durumda. Gözler yapılan %3’lük sayımın sonucunda YSK’da… Daha önce Anadolu Ajansı için “ben Anadolu Ajansı’nın müşterisi değilim” diyen YSK Başkanı Sadi Güven ve üyelerinin kararı ne olacak? Seçim iptal mi olacak yoksa YSK, 16 milyon İstanbullunun seçtiği Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını verecek mi?

“Ben siyasi değilim hakimim”

Merak edilen şu;

Daha önceki açıklamalarında CHP’nin eleştirilerine karşı “Ben siyasi değilim hakimim” diyen YSK hakimliğini yapıp yasanın 2972 sayılı kanunun 22. maddesine göre hareket edip Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını verecek mi?

Normal şartlarda Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını alması gerekirken, AKP’nin tutarsız ve siyasi mantığa uymayan itirazları ne yazık ki süreci anormalleştiriyor.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here