Hayvanlardan Tanrılara İnsanlığın Öyküsü

Yuval Noah Harari’nin kitabı Hayvanlardan Tanrılara Sapiens çıktığı ilk günden itibaren yoğun ilgi gören ve satış rekorları kıran felsefi bir kitap.

Bundan yüz bin yıl önce insanlık tarihinin doğuşunu ve varlığını okuyacaksınız. Aristo’nun “insan düşünen bir hayvandır” lafını çürüten insanlığı hayvanlardan ayıran tek özelliğin düşünmek olduğu yanılgısından kurtulacaksınız. Homosapiens kavramı homo (insan) sapiens (düşünmek) kelimelerinden türemiştir. Homosapienslere evrim geçirmiş, mutasyona uğramış düşünen, gülen, akıl yürüten, savaşan, barışan, seven, nefret eden diyalektik varlık diyebiliriz.

İnsan Konuşan Hayvandır

Yazar kitabında düşünen insanın Afrika’dan çıkıp diğer kıtalara yayılma sürecini anlatıyor. Kitap bilimsel ve felsefi bir türde ve son derece akıcı, sade, anlaşılır bir dille yazılmış. İnsan türünün kısa tarihini okuduğunuzda evrim sürecinin ilginç yolculuğuna tanık olacaksınız. Kitap için, insanlığın düşünsel dünyasında doğaya nasıl uyum sağladığı ve geliştiğinin kanıtı diyebiliriz. Homosapiens insanlığın devrimsel yaşam öyküsünü anlatan okunması ve kütüphanenizde bulunması gereken önemli bir kitap.

Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?

– Para neden herkesin güvendiği tek şey?

– Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?

– Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?

– Geleceğin dini bilim mi?

– İnsanların miadı çoktan doldu mu?

100 bin yıl önce Yeryüzü’nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak? Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim’le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

30’dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright’ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak.

“Sapiens, tarihin ve modern dünyanın en büyük sorularını gayet yalın bir dille ele alıyor. Çok seveceksiniz!”

-Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik’in yazarı-

“Harari’nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşısında duran fikirler ve şaşırtıcı gerçeklerle bezeli.”

-John Gray, Financial Times-

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here