Gerçek Hayattan Alınan Bir Film Elif Ana
Gerçek Hayattan Alınan Bir Film Elif Ana

Gerçek hayattan alınan bir film olan Elif Ana,  9 Aralıkta vizyona girdi. İstanbul’da bütün sinema salonlarında gösterilen film yoğun ilgi gördü. Filmin hikayesi kısaca şöyle; Elif Ana, Alevilikte kan bağıyla birbirine aktarılan “analık” unvanını, o soy ağacından olmamasına rağmen alan bir kadındır. Yaşamı boyunca insanlara yardım etmiş ve iyiliklerde bulunmuştur. İyilik meleği olarak bilinen Elif Ana, hastalığı olan, sıkıntısı olan ve sorunu olanlara şifa olmaya çalışmıştır.

Çocukken evden kaçan ve uzun süre dağlarda, mağaralarda yaşayan Elif Ana, hisleri kuvvetli ermiş bir kadındır. Geleceği önceden sezebilen, görebilen bir kişidir. Ancak Elif Ana kötü bir olay yaşar. Bu olayda gözlerini kaybeder. Gözünün tedavisi için Kahramanmaraş’tan Ankara’ya hastaneye gider. Bu hastanede farklı hisler yaşamaya başlar. Çocukken Yemen’den gelen bir grup Osmanlı askerinin köylerine geldiğini görür. Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşadıkları ve evliliği gibi birçok olayı yeniden yaşamaya başlar.

Alevilik inancının kanaat önderlerinden olan Elif Ana geçtiğimiz Ekim ayında 31. ölüm yıldönümünde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde anıldı. Film 25 Kasım 2022 günü de Fransa’da vizyona girdi. Vizyondaki filmler arasında ise en fazla konuşulan filmlerin başında geliyor. Film Alevi toplumu için önemli bir isim olan Elif Sugan’ın hayat hikayesini anlatıyor. Filmin yönetmenliğini Kazım öz ve Semir Arslanyürek yapmış. Güçlü ve dikkat çekici konusu, gerçek hayatı anlatmış olması ve usta oyuncuların kadrosunda yer almasıyla kısa sürede izleyiciden ve eleştirmenlerden tam not almayı başardı. Film Alevi kültüründen de örnekler sunduğu için müzikleriyle de dikkat çekiyor. Başarılı müzisyen Erkan Oğur filmin müziğini yapmış. Kötülüğe karşı iyiliğin kazanmasını vurgulayan film Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana’da çekimleri yapıldı, çekiler 2,5 yıl sürdü.

Filmin Künyesi

Aliye Uzunatağan – Elif Ana

Ali Sürmeli – Çıplak Hemo

Hülya Diken – Elif Ana’nın gençliği

Necmettin Çobaoğlu- Arap Ali

Turgay Tanülkü – Günahkar İsmail

Öykü Şahin – Elif Ana’nın çocukluğu

Sadık Gürbüz – Hüseyin’in büyükbabası

İlyas Salman – Şeyho Ağa

Füsun Demirel – Çicek

Levent Üzümcü – Oktay Yüzbaşı

Levent İrdem – Karayılan

Cansu Fırıncı -Budela

Tuğba Özay – Doktor Selime

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here