George Orwell Maden İşçilerini anlatıyor… Orwell’ın 8 Mart 1937 yılında yazdığı Wigan İskelesi Yolu 20. Yüzyılda kapitalizmin gerçek yüzünü ortaya koyan, maden işçilerinin üzerindeki ağır yükü, çalışma şartlarını betimleyerek anlattığı deneme ve belgesel türündeki bu kitabı hiç kuşkusuz 1984 ve Hayvan Çiftliği kadar etkileyici ve okunması gereken kitaplardan biri…

Wigan İskelesi Yolu 

Ülkemizde Zonguldak ve Soma’da yaşanan maden kazalarında, iş güvenliğindeki sorunlardan ve çalışma koşullarından dolayı bir çok işçi hayatını kaybetmişti.

George Orwell Maden İşçilerini Anlatıyor

“Yukarıdaki dünyamız madalyonun bir yüzüyse, kömür madeni de diğer yüzüdür.”
George Orwell İngiltere’ye gazeteci olarak gider ve orada maden işçilerinin yaşadığı dramı gözlemleyerek insanların kötü koşullardaki hayatını, yoksulluğunu apaçık bir şekilde anlatır.

“Her tür barış için kömüre ihtiyaç vardır; savaş çıkarsa daha da çok kömüre ihtiyaç duyulur. Devrim döneminde madenci çalışmaya devam etmek zorundadır, yoksa devrim durmak zorunda kalır; çünkü gericilik kadar devrimin de kömüre ihtiyacı var.”

Orwell, Yorkshire’da iki ay kalır burada Avrupa’nın bir şehrinde yaşanan yoksulluğu, sosyal adaletsizliği yazmaya başlar. Kitap iki bölümden oluşuyor. İkinci bölümde politik ve ideolojik konulara değiniyor.

“Kimsenin özgür olmadığı, kimsenin güvende olmadığı, dürüst olmanın ve hayatta kalmanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada yaşıyoruz.”

Orwell, bu kitabında sanayileşmeyle ya da makineleşmeyle birlikte ortaya çıkarılan kapitalist sistemin işçiler ve yoksul halk üzerindeki baskısını sorgulayıcı bir biçimde anlatıyor ve hissettiriyor.

“Her şeyi basit bir kurama indirgemiştim: Baskı görenler her zaman haklıdır, baskı uygulayanlar haksızdır. Yanlış bir kuramdı bu ama, insanın kendisinin de baskı uygulayanlardan biri olmasının doğal sonucuydu. Sadece emperyalizmden değil, insanın insan üzerindeki egemenliğinin her çeşidinden kaçmam gerektiğini hissediyordum.”

Alkışlarımla,

Yurda Yurtseven

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here