Genazino'dan Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk

Kitabın adı romantik bir roman algısı yaratsa da içinde derin felsefi nokta atışları yapan bir kitap diyebiliriz.  Wilhelm Genazino 1943 yılında Frankfurt’da dünyaya gelmiş. Yazar aynı zamanda Şiir ve Dil Akademisi üyesi. Kitaplarındaki derin tasvirler, betimlemeleri çok iyi gözlem ustalığından kaynaklandığını belirtmekte fayda var.

Kitap iki büyük savaş görmüş karakterin sert öz eleştirisi, sorgulamasıyla okuyucuyu karşı karşıya getiren felsefi bir roman. Avrupa’da hızla büyüyen kapitalist sistemin insanların bireysel düşünce hayatını nasıl etkileyip, yok ettiğini anlatıyor. İnsanlar eskisi gibi kolay mutlu olamıyor.  Psikolojik olarak psikanilizmi ve felsefi olarak da oryantalizmi sorgulayan, sorgulatan bir roman.

Romanın konusu şöyle, 41 yaşında felsefe üzerine doktora yapmış olan Garhard Warlich iş bulamaz bu yüzden bir çamaşırhanede satış müdürü olarak çalışır. Çok iyi gelire sahip ve çok sevdiği bir de hayat arkadaşı vardır. Warlich hayatını değiştirmek ister diğer yandan da durumundan memnundur. Karakterin güçlü ve geniş bir hayal dünyası vardır. İç dünyası ise son derece derin biri. Dışından çok içinden konuşan biri.

Aşk, güçsüzlüğün başka bir adı zaten

Dayatmalar hayata öyle şefkatle sokuluyor ki ne futbol fanatikleri ne de anarşistler farkındalar bu şefkatle sokulmanın.

 Bir kadın hayattan hoşlandığı zaman daha da güzelleşir.

İki kişiyken yalnız olmak istemiyorum.

Bir şeye sırt çevirebildiğim zaman adeta canlanıyorum.

“Bir kez sevmiş olan ve hâlâ seven biri, kendini aşka elverişli bir hale getirmenin ne kadar zor olduğunu, ne kadar uzun sürdüğünü bilir. İnsan acı çekerken anlar, aşk için emek vermeye bir daha kolay kolay kalkışamayacağını. Çekilen acı bir tür aşk tembelliği yaratır. Acı çeken kişi, bu kadar ağır bir işi boşu boşuna yaptığından korkar.”

İhaneti, size itiraf edilmiş ama başkasına yapılmışsa kaldırabilirsiniz ancak. Fakat bir ihanetin kurbanıysanız, size ihanet edene asla geri dönmezsiniz.

Bizi yılların değil, tecrübelerin yaşlandırdığını düşünmüşümdür hep.

“Kafka’nın anlatı geleneğini sürdüren Genazino, titiz ayrıntılarla ördüğü romanlarını giderek mükemmelleştiriyor… Bu kitap küçük bir şaheser.”

-Jan Bürger, Literaturen-

“Gündelik hayatın ince ince gözlemlenmesi, mizah duygusu, sıradanlığı evrensel bir insanlık durumu olarak yorumlama eğilimi… Genazino’nun tipik özellikleri.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here