Geleneksel Sinema Yok mu Oluyor?
Geleneksel Sinema Yok mu Oluyor?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet uygulamalarına da ilgi artmaya başladı. Web siteleri, blog sayfaları derken sinema ve TV sektörü de internette yer aldı. Film, dizi, belgesel gibi yayınların bir arada olduğu, kullanıcılara her türden yayın olanağı sunan dijital platformlar ortaya çıktı. Bunların başında ise pandemiyle birlikte ilginin çoğaldığı Netflix, Amazon Prime, Puhu TV, FilmBox, BluTV geliyor. Bu kervana dünyanın önde gelen yapım şirketlerinden Walt Disney’de katıldı.

Disney Plus, Türkiye’de de yer alacak oalan The Walt Disney Company’nin dijital içerik platformu… Şirket, RTÜK’den 10 yıllık yayın lisansını aldı.

Dijital kanallar için film ya da dizi çekmek zaman, ücret, dağıtım açısından çok daha karlı olarak görülüyor. Bunun farkına varan birçok yapım şirketi dijital platforma geçiş yapıyor. Bu durumda geleneksel sinemayı olumsuz etkiliyor. Sadece sinema mı? TV kanalları da aynı şeyi yaşayacak gibi… İnternete görüntülü radyo diyorum çünkü cep telefonu, tablet ve notebooklar üzerinden istediğiniz zaman, istediğiniz yerde, lokasyonda rahatlıkla film, dizi ve program izleyebiliyorsunuz.

Geleneksel sinemanın tadını bulmak mümkün olmayacak. Arkadaşlarınızla, ailenizle birlikte sosyalleşmek gibi bir anınız olmayacak. İzlediğiniz film hakkında kritik yapamayacaksınız. Sosyallikten, bireyselliğe giden yol üzerinde kendi başınıza yürüyeceksiniz. Evet, devir değişti ve insanlar pandemiyle birlikte bu değişime alıştı. Zamane insanları çok hazırcı, üşengeç ve hareketsiz… Hepimiz birer otomatız. Bunun zararlarını en aza indirmek için siz yine de sosyalleşmeye çalışın. Arkadaşlarınızı evinize davet edip en sevdiğinin dizi ya da filmi izleyin, filmin konusunu tartışın, konuşun, fikir üretin… Kapalı salonlarda değil, açık havada spor yapın, vücudunuzun ihtiyacı kadar oksijen alın.

Geleneksel sinemanın geleceği yok oluyor bu gidişle TV kanalları, geleneksel basılı gazetelerde ne yazık ki bu kategoriye giriyor.

Evet, şimdiden eski yılları özledik bile… Bahçelere, terasa getirilen TV’lerde izlenen filmler ve dünya kupası maçları… Hepsi mazide kaldı.

Alkışlarımla,

Nil Yurda

(yurdayurtseven@gmail.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here