Gazi Mahallesi'nin Kurucusu Öztürk Yurtseven Kim? CHP Sultangazi Meclis Üyesi Mithat Çelik Kim?
Gazi Mahallesi'nin Kurucusu Öztürk Yurtseven Kim? CHP Sultangazi Meclis Üyesi Mithat Çelik Kim?

İşim gereği araştıran, okuyan, yazan biriyim ve bu sabah okuduğum bir haber doğrusu beni çok kızdırdı. İstanbulmanşet isimli bir sitede Engin Belli isimli bir yazarın haberini okudum. Haberde geçen şu detay dikkatimi çekti.

CHP’Lİ BAŞKAN POYRAZ OTURUMDA YERİNDEN KALKTI
Çelik yine CHP İlçe Başkanlığı tarafından kendilerine iletilen; 75. Yıl Mahallesi’nde İstiklal Caddesi 1260 sokakta olan istimlak edilen park olacak yere Şehit Ali Kaya isminin verilmesini, yine 75. Yıl Mahallesi’ne yapılacak olan parka Gazi Mahallesi’nin ilk Muhtarı olan Öztürk Yurtseven isminin verilmesini talep etti. Hasan Esat İlhan’ın isimleri tekrar edin uyarısı ile Çelik’in Öztürk Yurtseven ismini bilmediği ortaya çıktı. Bu sırada CHP Grup ve İlçe Başkanı Murat Poyraz yerinden kalktı ve meclis grubunun yanına giderek uyarıda bulundu.

Geçtiğimiz yıl CHP Sultangazi İlçe Başkanı Murat Poyraz, Gazi Mahallesi’nde bulunan parklardan birine Öztürk Yurtseven’in adının verilmesi için bir talepte bulundu. Ancak bugün öğrendiğim kadarıyla CHP Sultangazi Meclis Üyesi Mithat Çelik tarafından bilinmeyip, reddedilmiş görülüyor. Bende Mithat Çelik’i tanımam ancak bugün öğrendim ki kendisi önyargıyla hareket eden, araştırmadan, soruşturmadan karar veren, CHP prensiplerini, ilkelerini, devrimlerini kendisinde barındırmayan, popülist bir siyasetçi olma yolunda ilerliyor. Kendisine şimdiden başarılar dilerim.

Ben kendimden veya tanıdığım kişilerden bahsetmekten sıkılan, hoşlanmayan biriyim. Övmekten çok hoşlanmam, övülmekten de… Kimseyi, kimseden üstün görmekten de… Çünkü araştırmacı, okumayı seven biri olduğum için ne yazık ki bazı unvan sahibi kişilerinde öyle olduğunu sanıyorum yanılmışım. Mithat Çelik’de öylesine biriymiş. Sorup, soruşturmadan karar vermiş.

CHP Sultangazi Meclis Üyesi Mithat Çelik siz Öztürk Yurtseven’i Gazi Mahallesi’nde yürüdüğünüz asfalt yollara sorun, elektrik kablolarına sorun, evinizde akan musluk suyuna sorun, mahallenin ilk açılan okulu Atatürk Çiftliği İlkokulu’na sorun, mahallenin adları neden Zübeyde Hanım, Fevzi Çakmak Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, İsmet Paşa Caddesi….vs bu isimleri kim vermiş bu sokaklara sorun!

Mahalleyi susuzluktan kurtarmak için Ankara’da iki gün gün boyunca Ecevit’le görüşmek için uyuyup kaldığı meclisin kapısına sorun!

1970’li yılların CHP’sine sorun! Bunca insanı örgütleyen, partiye geçişini sağlayıp, oyların alınmasını sağlayan 1970’lerin siyaset anlayışına sorun!

Mithat Çelik siz nasıl bir avukatsınız ki, siz nasıl bir siyasetçisiniz ki soruşturmadan, araştırmadan, okumadan karar verme hakkını kendinizde bulunduruyorsunuz? Yaptığınız büyük bir terbiyesizlik olmuş, bir AKP’li siyasetçi yapsa belki anlarım.

Gazi Mahallesi’nin kurucusu Öztürk Yurtseven’i insanların namaz kıldığı, mahallenin ilk camisi olan Merkez Cami’sinin minaresine sorun!! Bu cami nasıl yapıldı? Sordunuz mu? Hiç mi merak etmediniz, hiç mi soruşturmadınız? Bu mahalle eskiden neydi? Nasıl bu hale geldi? Siz nasıl bir siyasetçiniz? Siz halkın siyasetçisi olamazsınız! Siz koltuk siyasetçisiniz!

Siz hiç “Acaba ben bu mahalleye nasıl katkıda bulunabilirim? diye düşündünüz mü hiç?

Öztürk Yurtseven bu mahalleyi çamurlu yollardan, sefaletten, karanlıktan, Anadolu’dan göç eden yoksul halkı evsizlikten, aşsızlıktan kurtarmış devrimci bir kişidir. Siz ve sizin gibiler hangi parti gelirse gelsin daha Gazi Mahallesi’nin ulaşım sorununu bile çözemediniz. Siz kiiiim! Öztürk Yurtseven’i bilmek kim? Bilememeniz gayet doğal.  Ancak sizi haberde geçen cümlenizden anladığım kadarıyla popülist siyasete odaklanmış, sıradan bir siyasetçisiniz.

Heybelida’da oturduğum ev bir Rum evi. Yaklaşık olarak 200 yıllık tarihi bir geçmişe sahip. Evi ilk gün gezdiğimde kendime sorduğum ilk soru şu olmuştu “Acaba bu evi yapan, oturan kişinin adı neydi? Nasıl biriydi? Ne Yapardı? Nasıl yaşardı? Geçimini neyle sağlardı? Mesleği neydi? Çocukları var mıydı? İnanır mısınız sordum, soruşturdum. Çocuğu hiç olmamış, kocasıyla mütevazı bir hayat yaşamış sonra evi satıp Atina’ya gitmişler. Çok iyi biriymiş Eleni. Kıvırcık saçlı, minyon, iyi kalpli, sevimli ve sevilen bir komşuymuş Eleni…

Soruyorum! CHP Sultangazi Meclis Üyesi Mithat Çelik siz hiç yaşadığınız mahallenin geçmişini, insanlarını hiç mi merak etmezsiniz? Yaşadığınız köyün geçmişini hiç mi merak etmezsiniz?

Sizler yoksulun halinden anlamazsınız ki? Bir mahallenin sorunlarını nasıl bilebileceksiniz, nasıl çözüm bulacaksınız?

Öztürk Yurtseven adının bir parka verilmesine şu saatten sonra ihtiyacı yok. Sizin gibi, siyaset felsefesinden ve siyaset biliminden uzak sözüm ona politikacıların imzasıyla olacağına hiç olmasın daha iyi…

Sıradan bir meclis üyesi nerden bilsin Öztürk Yurtseven’i?!!!!

Neyse tanımış oldunuz.

Alkışlarımla,

Nil Yurda Yurtseven

(yurdayurtseven@gmail.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here