Galina Serebryakova'dan Ateşi Çalmak

Galina Serebryakova’dan Ateşi Çalmak Bilimsel sosyalizmin ilk kurucusu olan Karl Marx ve Engels’ın yaşadıkları dönemi anlatan belgesel türde bir romandır. 5 ciltten oluşan kitap biyografinin sınırlarını aşmış detaylar zenginliğine sahiptir.

Araştırmacı, yazar Galina Serebryakova, XIX. yüzyılın büyük işçi mücadelelerini , sınıf önderlerini, teorisyenlerini belgelere dayanarak anlatıyor. Kurgusal olarak oldukça güçlü bir roman diyebiliriz. Yazar araştırmalarını Sovyetler Birliği Marksizim Leninizm Enstitüsü’nde değil Avrupa’nın belli başlı merkezlerinde de yapmış.

Ateşi Çalmak romanında anlattığı olayların tarihsel gerçekliğiyle bire bir uyumlu olmasına özen göstermiştir. Çalışmaları sonucunda proletarya hareketinin tüm boyutlarını tarihsel gerçekliğe uygun olarak bir eser yaratmıştır.

Kitabın ilk cildi olan Karl Marx’ın Gençliği’nde Marx7ın çocukluk ve gençlik yıllarını anlatmış. Aynı dönemde yaşanan 1831 Lyon Ayaklanmasında  “Çalışarak yaşamak  ya da savaşarak ölmek” sloganıyla barikatlar kuran işçilerin ve zaanatçıların, proletaryanın bağımsız bir sınıf olarak ortaya çıkışını anlatıyor. İngiltere’de yaşanan ayaklanmada milyonlarca işçi, emekçi ve Halk Fermanı’nı imzalatan Chartitler… Almanya’da Hessen Prensliği’nde Kulübelere Barış, Saraylara Savaş! sloganıyla eyleme geçer proleterler ve köylüler….

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here