Fiziğin Kara Fikirleri
Fiziğin Kara Fikirleri

Vincent Bontems, Roland Lehoucq’un yazdığı Fiziğin Kara Fikirleri bilime meraklı okurlar için ideal bir kitap.

Dünyanın nasıl oluştuğuna dair her ne kadar bilimsel açıklamalar var olsa da günümüzde merak konusu olmaya devam ediyor. Yaşam, doğa, insanlığın oluşumu, varlığı bilim insanlarının en çok konuştuğu konular arasında yer alıyor. Buna dair net olmamakla birlikte kanıtların olmasına rağmen, insan var olduğu sürece bu soruları merak edecek ve araştıracak…

Kara gök, kara cisim, kara delik, karanlık madde, karanlık enerji: Fizikçiler neden bazı fikirlerini karartma ihtiyacı duyarlar?

Bu soruyu sormak, birtakım anekdotlara yer açmaya değil, fiziğin tarihini baştan sona gözden geçirip güncel birçok meseleyi gündeme taşımaya olanak tanıyor: Yüzyıllar boyu gökbilimcilerin zihnini meşgul eden kara gök muamması; üzerine yapılan çalışmalarla kuantum devrimine önayak olan kara cisim ışıması; büyüleyici bir kozmik tekillik olan kara delik; çağdaş kozmolojinin gizemli hipotezleri karanlık madde ve karanlık enerji… Astrofizikçi Roland Lehoucq ve bilim felsefecisi Vincent Bontems, kendi disiplinlerinden hareketle, bu fikirlerdeki “kara/karanlık” terimlerinin taşıdığı anlamı tek tek aydınlığa kavuşturuyor.
Fiziğin Kara Fikirleri, popüler bir dil kullanmaktan uzak, kara rengin bilimsel anlamı ile karanlık metaforlar hakkındaki hayallerin birbirlerini yanıtladığı bir diyaloğu gözler önüne seriyor. İmgelerin psikanalizi ile epistemolojiyi aynı anda uygulayan ilk kişi olan Gaston Bachelard’ın izinden giden iki araştırmacı, hayranlık dolu ve de eleştirel bakışların sırasıyla yaptığı aydınlatmalar rehberliğinde, okuru bilimsel araştırmanın dolambaçlı yollarında bir gezintiye çıkarıyor. Fiziğin kara fikirleri, bu kitapta ilham verici ve yol gösterici bir görünüm kazanıyor.
İşte “kara” ve karanın astronomideki yankıları etrafında dönen, okurlara haz verecek alışılmadık bir deneme. Parlak ve zekice olmasının dışında, Scott Pennor’un rüyavari çizimleri sayesinde göze de hitap eden bir kitap.
Azar Khalatbari
Sciences et Avenir
08-12-2016
Fiziğin Kara Fikirleri, Scott Pennor’un metinle mükemmel bir uyum içindeki çizimlerini içeren, zarif bir kitap. Fiziğin zorlu nosyonlarından hareketle üzerine düşünülecek, hatta düşlere dalmaya vesile olacak fikirler sunan bu eser, bilhassa kozmolojinin büyük meselelerinin metafizik yansımalarına duyarlı okurların aklını başından alacak.
Pierre Barbel
L’Astronomie
01-03-2017
Fiziğin Kara Fikirleri, popüler bir bilim kitabı değil, “çağdaş fiziğin gizemli hipotezleri” üzerine bir tefekkür.
France Culture Papiers
01-10-2017
Israrla tavsiye edeceğimiz açık, anlaşılır ve pedagojik bir eser. Bilimin taşıdığı tüm şiirselliği ortaya çıkaran, “karanlık üzerine mükemmel bir ders”.
Les Philosophes.fr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here