Ferzan Özpetek'den Bir Nefes Gibi
Ferzan Özpetek'den Bir Nefes Gibi

Ferzan Özpetek Bir Nefes Gibi kitabıylada adından söz ettiren Türk asıllı İtalyan yönetmen, senarist, yazar Ferzan Özpetek 3 Şubat 1959 Kadıköy’de dünyaya geldi. 1976 yılında İtalya’ya giderek Perugia Yabancılar Üniversitesi’nde bir yıl boyunca eğitim gördü ve İtalyancayı öğrendi daha sonra Roma La Sapienza Üniveristesi’ne geçiş yaparak sinemaya adım attı.

Yaptığı başarılı filmlerle kısa sürede İtalya’nın popüler yönetmenlerinden biri oldu. Yazdığı kitaplarlada adından söz ettiren Ferzan Özpetek Bir Nefes Gibi kitabında ise geçen zaman içinde yapmak isteyipde yapamadıklarımızı, özlemlerimizi, yaşanmışlıkları sade, anlaşılır ve etkileyici bir dille anlatmış.

… hayat bir nefes gibi akıp gidiyor. Ve geride yalnızca, isteyip de yapamadıklarımızın özlemiyle, bizi biz yapan tüm yaşanmışlıkların farkındalığı kalıyor.
Sergio ile Giovanna, güneşli bir pazar günü evlerinde bir dostlar sofrası kurma hazırlığındayken ansızın karşılarında davetsiz bir misafir bulurlar: Kapılarını çalan yorgun görünümlü yaşlı kadın Elsa Corti’dir ve uzaklardan, İstanbul’dan gelmiştir. Yaklaşık yarım asrı bulan sürgün yıllarının ardından ülkesine dönen Elsa Corti’nin evinin yeni sahiplerine anlatacakları, ama daha önemlisi, yıllardır görmediği ablasına, hayatının aşkıyla ilgili söyleyecekleri vardır…
Ferzan Özpetek, okurlarını Roma ile İstanbul, şimdi ile geçmiş arasında, iç içe geçen yaşamların ve yazgıların hükmettiği gizemli bir yolculuğa çıkarıyor. Et ve tırnak gibiyken yıllar önce meydana gelen bir olayla yollarını ayıran iki kız kardeşin karanlık sırları etrafında örülen Bir Nefes Gibi, tutkularına esir düşenleri, kadere meydan okuyanları, sevgiyi, ihaneti ve her şeye rağmen yılların tüketemediği umudu anlatıyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here