Usta oyuncu Ferhan Şensoy uzun yıllardan beri sahnelediği Ferhangi Şeyler Aydın seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Ferhangi Şeyler Bursa’da Türk tiyatrosunun duayen sanatçılarından Ferhan Şensoy’un 07 Mart 1987 yılından beri aralıksız oynadığı tek kişilik mükemmel bir gösteri…

Oyunun konusu 
Ferhangi Şeyler; dünyada “en çok oynanan tiyatro oyunu” ve sürekli kendi rekorunu kırmaya devam eden efsanevi tiyatro oyunu. Ferhangi Şeyler’de hepimizin hayatının içinde olan karakterler var. Görmesek de kendilerini hissettiriyorlar. Ev sahibi Orkinos Hanım (alt katta oturuyor), bakkalın çırağı, bakkalın aptal çırağı, bakkalın daha aptal çırağı (sürekli çırak değiştiriyor), avukat aptal Tayfun, telefonda yanlış numara çevirip numarayı teyit edenler, popüler kültür için müzik yapmaya çalışan müzisyen… Sosyal çevremiz mizah dolu.
Ferhangi Şeyler’in kasetlerinin içinde Ferhan Şensoy için şöyle bir yazı yer alır: 1971’de grup oyuncularında Gogol’un “Müfettiş” oyunuyla profesyonel tiyatro oyunculuğuna başlayan Ferhan Şensoy, Haldun Taner’in çırağı olarak tiyatro yazarlığına başladı. “Haneler”, “Bizim Sınıf”, “Sizin Dersane”, “Kazancı Yokuşu”, “İdi Amin”, “Avantadan Lavanta”, “Evdekiler”, “Dur Konuşma Sus Söyleme”, “Aşkın Gözüne Gözlük”, “Giyim Kuşam Dünyası”, “Hayrola Karyola”, “Şahları Da Vurular”, “Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı”, “Kiralık Oyun”, “Afitap’ın Kocası İstanbul”, Köşedönücü”, “Anna’nın Yedi Ana Günahı”,”Fırıncı Şükrü, Deli Vahap, Nuri Ve Ötekiler”, “İstanbul’u Satıyorum”, “Gündeste”, “Ce Fou De Gogol”, “Harem Qui Rit”, “Ferhangi Şeyler ve Soyut Padişah”ı yazdı. Haldun Taner’in çırağı olmayı sürdürüyor, ayrıca kavuğun son sahibi…
Oyunda; güncel yaşanan sıradan olaylara, mahalle ilişkilerine, yakın geçmişten günümüze politikacılara, iktidara, din algısına, thy personeline ince eleştiriler yapıyor usta. Yer yer ince sitemler, yer yer sert eleştiriler getiriyor. Seyirci ile ara sıra diyalog kuruyor. Gelen sorulara hazır cevaplılığı orta oyuncuların doğaçlama özelliğinden olsa gerek. Bir de gazete bölümü var; bugünün gazetelerini okuyup güncel olayları değerlendiriyor.
Sazla çalıp söylediği şarkılar, türküler yer yer tebessüm ettiriyor, yer yer çok düşündürüyor. Aşık Mahzuni’ye yaktığı türkü tüm salonu hüzne bırakıyor.”
Rekor kıran oyunda her birimize yabancı olmayan, kendimizden çok şeyler bulacağımız oyunu izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak keyifli bir oyunun ardından gülümseyerek perdeyi kapatacaksınız.
Oyunda kimler yok ki… Ev sahibi Orkinos hanım var kendisi alt katta oturur, bakkalın aptal bir çırağı var ki sormayın hatta bu bakkalın o kadar çok aptal çırakları var ki gelen çırak gideni aratır cinsten…
Avukat Tayfun çıraklardan daha da aptal… Pop müzik yapmaya çalışan müzisyene ne dersiniz…. Yaşam bir mizah ve bu mizahın içinde doyasıya kahkaha var.

Oyun, Kuşadası AVM Amfi Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

Adres: Kuşadası-Söke Yolu, 6. kilometre
KUŞADASI / Aydın

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here