Evgeny Grinko Ankara Konseri

Valse isimli eseriyle kısa sürede büyük hayran kitlesine ulaşan Evgeny Grinko Ankara halkı için unutulmaz bir konsere hazırlanıyor.

Grinko ilk bestesini henüz 16 yaşındayken yapmış. O yaşlarda bir punk grubunun üyesi olan sanatçı bestelerini dinlediğinde şaşırmış. Punk türü onu müziğe ilk adımı olmuş. 24 yaşına geldiğinde ise klasik müziğe adım atmış. Büyüdüğü ülkenin kültürünü en iyi şekilde taşıyan sanatçı bunları bestelerine de yansıtıyor. Zhukovsky’de bestelediği ve kaydettiği Cinematik Melodies EP’nin kapanış şarkısı olan Mornin in Pripyat eserinde Ukrayna’nın Kuzeyinde bulunan Pripyat şehrini anlatıyor.

Grinko Silent Like Water albümünün kayıtlarını İstanbul’da gerçekleştirmişti. Albümde yer alan Lev Knipper’in Polyushko Polye eserini Field ismiyle yorumlamıştı. Sanatçı Valse adlı eseriyle Youtube’da 20 milyon kez görüntülenmişti. Grinko Ukrayna’nın küçük bir kasabında doğup kısa sürede adını bütün dünyaya duyurmayı başarmış genç bir piyanist.

Valse” adlı şarkısıyla büyük bir çıkış yakalayarak dünya çapında müzikseverlerin beğenisini kazanan Rus müzisyen, piyanist ve davulcu Evgeny Grinko, 17 yıldır müzik ağırlıklı çalışmalarını sürdürüyor.
Aralarında Konya, Ordu, Samsun, Mersin ve Adana’nın da olduğu Türkiye turnesine başlayan sanatçı, 16 Ağustos Cuma günü Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde hayranlarıyla buluşacak.
Moskova’nın yakınında Zhukovsky adlı küçük bir kasabada yaşayan, fakat kısa sürede adını tüm dünyaya duyuran başarılı piyanist, konserlerinde piyanonun yanı sıra gitar ve davul da çalıyor.
Daha önce de Türkiye’de kapalı gişe birçok konser veren sanatçı, Türkiye’deki konserleriyle sanat hayatı ve kariyerine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Evgeny Grinko, Türkiye’de verdiği konserlerde çok güzel zaman geçirdiğini ve Türk dinleyicisiyle kurduğu etkileşimin iyi olduğunu söyleyerek, “Türkiye’de gezmek ve konser vermek çok ilginç. Biraz yorucu ama çok keyifli. Türk seyircisini çok seviyorum. Çok sıcaklar. Tepkilerini baştan gösteriyorlar. Mesela Rusya’da şarkı bitince alkışlar insanlar. Türkiye’de ise sevdikleri bir şarkı başladığında alkışlıyorlar. İlk başta çok ilginç gelmişti bana ama alıştım.” diye konuştu.
“ROCK GRUBUMUZUN DAĞILMASI BENİM İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLDU”
Üyesi olduğu rock grubunun dağılmasıyla yaşamında değişimin başladığını aktaran Grinko, şu bilgileri verdi:
“Arkadaşlarımla gitar çalıyordum. Bir rock grubumuz vardı ve çok iyi bir gruptu. Hiç beklemediğimiz bir şekilde dağıldık. Tabii o zaman çok üzüldüm ama sonra piyanoyla tanıştım. Ardından hayatım çok hızlı değişti. Bu benim için önemli bir dönüm noktasıydı.”
Rus piyanist, konserlere çıkmadan önce bazen endişeli, bazen çok neşeli ve heyecanlı hissettiğini ifade ederek, kendisini en rahat hissettiği yerin ise sahne olduğunu dile getirdi.
“TARKAN RUSYA’DA HALA ÇOK MEŞHUR”
Türkçe ile Rusça’nın benzerliğine dikkati çeken Grinko, “Kelimelerimiz benziyor. Hatta bazı kelimelerimiz aynı. Müziğimin popüler olduğu coğrafyalardaki ortak noktanın bu benzerlikler ve müziğe olan sevgimiz olduğunu düşünüyorum.” dedi.
İnsanları müzikle mutlu etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Grinko, “Daha önce Türkiye’den ‘Cesur ve Güzel’ isimli dizi için müzik hazırlamam istendi. Fakat fazla zaman veremedikleri için bunu gerçekleştiremedik. Gelecekte başka projeler olursa değerlendirebiliriz.” ifadelerine yer verdi.
Sanatçı, Türk müziğinde bildiği isimlere de değinerek, “MFÖ’den Fuat ve bildiğiniz üzere Mabel Matiz ile müzik yaptım. Tarkan Rusya’da hala çok meşhur. Son dönemde Ufuk Beydemir’in ‘Ay Tenli Kadın’ şarkısını çok beğeniyorum. Şarkıya bir sosyal medya platformunda denk geldim ve çok beğendim.” diye konuştu.

Konser, 04 Ekim Cuma günü saat 21:00’da MEB Şura Salonu’nda gerçekleşecek.

Adres: Emniyet, Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Sk., 06560 BEŞEVLER / Ankara

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here