Estetik ve Öykü Baştaş
Estetik ve Öykü Baştaş

Geçtiğimiz günlerde Milano Moda Haftası vardı. Dünyaca ünlü moda markası Gucci finali Türk model Öykü Baştaş’la yapmıştı. Öykü, iki yıl önce de 2018 İlkbahar-Yaz defilesine katılmış. Ancak geçtiğimiz gün Gucci defilesinin finalini yapınca bir anda adından söz ettirmeyi başardı.

Defile haberleriyle ilgili yorumlar sosyal medyada ve özellikle Twitter’da yapıldı. Ancak Twitter’da yapılan yorumları son derece haksız buldum. Öykü Baştaş için ‘çirkin’ diyenler yaptıkları yorumlarla ne kadar çirkin olduklarını da kanıtlamış oldular. Oysa profesyonel düşünerek yorum yapmaktan uzaktılar. Gerçi bu tarz yorumlara kızamıyorum. Çünkü o kadar fazla ‘güzellik’ kavramı üzerinde yoğunlaşılmış ki… Dolgu dudak, Hollywood beyazı diş, botoks, kaş dövmesi, burun estetiği…vb operasyonlar yaptırmayan oldukça az…

Güzellik uğruna yapılan estetikler…

Dışarı çıktığımızda aynı dudak, aynı burunlu, kaşlı insanlar görmüyor muyuz? Hepsi kusursuz, mükemmel lakin yapay… İşte, insanlar böylesi güzel suratlara alışınca hiç kaşı alınmamış, doğal, karakteristik simalara alışamıyor.

Gucci’nin Öykü’yü seçmesinin nedeni diğer kızlara benzememesi, farklı, karakteristik bir yüze sahip olması. Gucci’de buna dikkat çekmiş olacak ki özellikle çok güzel, kusursuz yüzleri seçmemiş. Moda sektörü özellikle çok güzel modellerle çalışmayı tercih ediyordu. Ancak bu durum toplumda tam tersi bir etki yaptı. Herkes birilerine benzemek ve güzel olmak uğruna estetik yapmaya başladı buna erkeklerde dahil. Öyleki 18 yaş altındakiler dahi estetik operasyon yaptırıyor. Daha önceki yıllarda da 0 beden modası vardı. Bu modellere özenen bir çok genç kız anoreksiya hastalığına yakalanmıştı. Moda sektörü kıyafetlerini yansıtırken, seçtiği modellere de dikkat etmeye başladılar.

Şu zamanda eğer 17 yaşında olsaydım tercih edeceğim meslek kesinlikle estetik doktorluğu olurdu. Müthiş para kazanıyorlar. Benim genç hemcinslerime tavsiyem kendinizle barışık olun, vücudunuzu, yüzünüzü sevin.

Kendinizi sevin

Boyunuz kısa olabilir takmayın, çok uzun boylu da olabilirsiniz komplekse gerek yok, burnunuz büyük veya çok küçük olabilir umursamayın… Yüzünüzde sizi rahatsız edecek, organizmanızı etkileyen bir durum söz konusuysa eğer estetik yapabilirsiniz.

Örneğin çenenizde bir yamukluk varsa ve bu diş yapınızı, yemek yemenizi engellemeye başlıyorsa elbette estetik cerraha gidebilirsiniz.

Burun kemiğinizde yamukluk varsa ve nefes almanızı engelliyorsa mutlaka ameliyat olmalı ve estetik yapmalısınız. Burnunuzda sinüzit varsa eğer, ameliyat esnasında sinüsleriniz açılırken estetik olabilirsiniz.

Ben kaş dövmesini son derece gereksiz bulanlardanım. Şayet bir hastalık geçirdiyseniz ve kaşlarınız kısmen dökülmüşse kaş estetiği yapabilirsiniz. Ancak böyle bir durum söz konusu değilse doğal kaşlarınızla da mutlu olabilirsiniz zira kaş dövmesi yaptığınızda bu işlemi sürekli tekrarlamak zorunda kalıyorsunuz. Zamanla işlemin etkisi geçiyor ve kaşlarınızda boya izi kalıyor. Bu da görüntü olarak sizi komik gösteriyor. Hiç yapmamak daha iyi…

Yüzünüzde et beni varsa, gittikçe büyüyüp, renk değiştiriyorsa mutlaka aldırmalısınız. Bu gibi durumlarda estetiğe karşı değilim. Bunun dışında gereksiz yere estetik yapmayın.
Güzelleşmek için yaptığınız estetikler sizi farklı yapmaz ve size olumlu bir vizyon katmaz. Zira yaptığınız estetiklerin çoğunun geçici olduğunu unutmayın.

Estetiğe yatıracağınız parayı dil, spor ve sanat kursları (enstrüman, fotoğrafçılık, resim, tenis, yüzme..vb), bilgisayar programları… gibi eğitimlere harcamanız sizi çok daha güzel ve özgüvenli yapacaktır. Bu şekilde diğerlerinden daha farklı ve nitelikli olabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here