En Çok Satan 20 Albüm… Dünyanın en çok albüm satan 20 sanatçısı geçtiğimiz aylarda belirlendi. Listede dikkat çeken ise eski albümlerin daha çok satmış olması yani 1950-1990 yıllarında yapılan müzik albümlerinin çok daha kaliteli olduğu o dönem grupların çok daha yetenekli oluşları… Kim bilir buradaki en büyük etkenlerden biri de aşırı doğal olmaları… Kıyafetleri, sesleri, davranışları, yaşamları…

Günümüzdeki bir çok yerli ve yabancı şarkıcının ses tonlarını elektronik cihazlarla değiştirdiğini, bir çoğunun bir enstrümanı çalabilmek için akademilere, kurslara gittiğini düşünürsek eğer geçmiş zamanlardaki şarkıcıların, sanatçıların yokluk içinde zar zor sahip oldukları enstrümanı satın alarak kendi kendine öğrenmeye çalışmış olmaları aynı şekilde ses tonlarını kendi yöntemleriyle geliştirmeleri, dans figürlerini kendilerine özgü bir şekilde keşfedip ortaya koymaları birer yetenek ve oluşum. Bir çoğunun imkansızlıklar içinde kendilerini ortaya koyduklarını ve müzik dünyasında hala varlıklarını devam ettirerek unutulmaz birer efsane olmaları bu yüzden olsa gerek…

Elvis Presley ve Rock And Roll

1950-1960’lı yıllar hiç kuşkusuz rock and roll müziğinin çıkış tarihi ve popüler olduğu yıllardır. O yıllarda her ortaya çıkan tüm müzik türlerinin bir felsefesi, ideolojisi, toplumsal mesajı vardı zaten çoğunun çıkış noktası da evrensel bir takım sorgulamaların, algıların sonucunda ortaya çıkmıştı.

Elvis Presley ve Chuck Berry’nin rock and roll müziğine katkıda bulunduklarını söyleyebiliriz. Elvis Presley RCA-Victor’da rock and roll müziğinin tohumlarını atıyor ve bu müzik turu Amerika’nın ardından İngiltere ve Fransa’ya kadar yayılıyordu.

Elvis Presley’in Tahtını Beatles mı Yıktı?

Yıl 1968’dir Beatles “Lady Madonna” isimli şarkısıyla ve 1977 yılında Elvis Costello “Mystery Dance” isimli şarkısıyla rock and roll müziğine değişik bir yön verirler. Kısaca Beatles ile birlikte rock müzik ön plana çıkıyor ve roll yavaş yavaş yok oluyordu.

Bu konudaki önemli düşünceyi 1983 yılında Charlie Gillett şöyle vurguluyordu;

“büyük şirketlerin rock and roll’a çok yavaş ve sempatik olmayan karşı tepkileri, bağımsız şirketlerin bu müziğin kaderini yazmalarını sağlamıştır. Rock and Roll’a 1953’de yaşam verdiler, 1958’de de ölüme terk ettiler.”

Peter Guralnick ise 1971 yılında yaptığı açıklamada şunları söyler “işte ondan sonra rock and roll öldü. Kurnazca otuz iki dişini gösterip ölmek ve etrafına bakınmak için fırsat elde etmesinden bile önce bitmişti. Yerine yeni tamamı bir ürün geldi… Sonradan rock’ın Philadelphia dönemi denen yıllarına girmiştik bile…”

Yukarıda açıklamalara baktığımızda Elvis Presley’nin beyazların müziği olarak da nitelendirildiği rock and roll’un ayağını Beathles’in kendine özgü yorumuyla yeni bir müzik ortaya çıkardığı ve siyahların da sahiplendiği rock müziğinin kaydırdığını söyleyebiliriz. Rock o dönemlerde ortaya çıktığında bir çok sosyal, kültürel ve çevresel hareketlerinde öncü ve devrim müziği olmuştu.

Geçmişten günümüze en çok satan albümler 

26,5 milyonla Van Halen 20.sırada yer aldı.
58,5 milyonla Whitney Houston 19.sırada,
63 milyonla Metallica 18.sırada,
64 milyonla Mariah Carrey 17.sırada,
64,5 milyonla Madonna 16.sırada,
65,5 milyonla Bruce Springsteen 15.sırada,
66,5 milyonla Aerosmith 14.sırada,
66,5 milyonla Rolling Stones 13.sırada,
68,5 milyonla Barbra Streisand 12.sırada,
69 milyonla George Strait 11.sırada,
72 milyonla AC-DC 10.sırada,
75 milyonla Pink Floyd 9.sırada,
78 milyonla Elton John 8.sırada,
81 milyonla Michael Jackson 7.sırada,
82,5 milyonla Billy Joel 6.sırada,
101 milyonla Eagles 5.sırada,
111,5 milyonla Led Zeppelin 4.sırada,
146,5 milyonla Elvis Presley 3.sırada,
148 milyonla Garth Brooks 2.sırada,
178 milyonla Beathles 1.sırada yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here