Eduardo Galeano'dan Biz Hayır Diyoruz

Biz Hayır Diyoruz Eduardo Galeano‘nun seçme yazılarından oluşan bir kitap. Yazar demokrasiyi bir araç gibi kullanarak, demokrasi kılığına girmiş diktatörlere karşı mücadele etmiş Sartre’yi ağır bir şekilde eleştirmiş bir yazardır.

Sartre’yi eleştirmesinin nedeni ise şuydu. Sartre bu kötü dünyada çocukların ölümüne anlam veremediği gibi bunun karşısında mücadele etmesine rağmen, yazmanın anlamsız olduğunu savunmuştu. Eduardo Galeano ise bu nedenle Sartre’yi eleştirmiş “insanların açlıktan öldüğü bir dünyada yazmanın bir anlamının olmadığını açık bir pervasızlıkla açıklayan yazarların neden yazdığını asla anlayamadım, söz bir silahtır. İyiye ya da kötüye kullanılmış olabilir, cinayetin suçu asla bıçağa ait değildir.” demiştir.

Palyaçolar değişti ama sirk devam ediyor.

Asıl adı  Eduardo Germán Hughes Galeano  olan Uruguaylı gazeteci, yazar Latin Amerika’nın gelmiş, geçmiş en iyi yazarlarındandır. Orta sınıf katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen yazar on dört yaşına geldiğinde ilk politik çizgi romanını yayınladı. Romanı Sosyalist Parti’nin haftalık yayın organı olan El Sol’da yayınlanmıştı.

Gaeano gazeteciliğe ise 1960’lı yıllarda Marcha’da editör olarak başlamıştı. 1973 yılında ise askeri darbe yüzünden hapse atıldı daha sonra sürgüne gönderildi. Arjantin’de yaşamaya başladı burada Crisis adlı bir kültür dergisi çıkardı. 1976 yılında Arjantin’de de Videla rejimi askeri darbeyle başa gelince buradan da İspanya’ya kaçtı.Yazar 1985 yılında Montevideo’ya geri döndü ve 13 Nisan 2015 yılında hayatını kaybetmişti.

Helena’nın Rüyaları, Yürüyen Kelimeler, Biz Hayır Diyoruz, Aşkın ve Savaşın Gündüz ve Geceleri, Tepetaklak & Tersine Dünya Okulu, Yüzler ve Maskeler-Ateş Anıları 2, Ve Günler Yürümeye Başladı, Aynalar, Ateş Anıları 1-Yaratılış, Zamanın Ağızları, Kadınlar, Hikaye Avcısı, Latin Amerika’nın Kesik Damarları, Gölgede ve Güneşte Futbol, Papağanın Diriliş Öyküsü, Söz Mezbahası, Yürüyen Kelimeler, Kucaklaşmanın Kitabı önemli kitaplarıdır.

Ben çocukken evde kalmak bir cezaydı.

Uruguaylı yazar Eduardo Galeano Latin Amerika’da militan gazeteciliğin önde gelen isimlerindendir. Bu seçkide, gazeteciliğin edebiyatın bir alt kolu değil, aksine, en etkililerinden biri olduğunu savunan Galeano’nun yirmi altı yazısına yer veriyoruz: Che, Zidane, Salgado, Evo Morales, Latin Amerika edebiyatı, yazarın işlevi, televizyon, beden, işkence, sürgün, Şili, Küba, Bolivya, ABD, emekçiler, eşcinseller, beyazlar, siyahlar, yerliler, Latin Amerika… Sözün onuruna inancını hep koruyan bir yazardan, edebiyatın hakkıyla kullanıldığında gazeteciliği ne denli etkili kılacağını gösteren güçlü politik metinler.

“Sistem alçaklığı alkışlıyor, eğer başarılı olursa; Başarısızlığa uğrarsa da onu cezalandırıyor. Çok çalanı ödüllendiriyor, az çalanı mahkum ediyor. Barış çağrısı yapıyor, şiddet uyguluyor Sana komşunu sevmeni vaaz ediyor ama aynı zaman da seni onu yiyerek hayatta almaya zorluyor.”

“Derimiz ne renk olursa olsun, hangi dili konuşursak konuşalım hepimiz aynı katmerli toprağın farklı çamurlarından değil miyiz?”

“Eğer AIDS Afrika’dan hiç çıkmasaydı, bu yeni hastalık fark edilmeyecekti. AIDS’in Afrika’da binlerce milyonlarca insanı öldürmesi çok az önemli olacaktı. Bu haber değildir. Üçüncü Dünya denilen yerde hastalıktan ölmek “doğal”dır.”

“Paranın ve ölümün övülmesine hayır diyoruz. En çok malı olanın en değerli olduğu, mallara ve insanlara fiyat biçen bir sisteme hayır diyoruz. Silahlara her dakika iki milyon dolar harcayan ve her dakika otuz çocuğu açlıktan ya da iyileştirilebilir hastalıklardan öldüren bir dünyaya hayır diyoruz.”

“Yoksullara zenginlik ilüzyonlan satılıyor, ezilenlere özgürlük ilüzyonları, yenilenlere zafer düşleri ve güçsüzlere iktidar düşleri. Halk, “bu” düzeni “doğal” ve bu yüzden de
sonsuz olarak kabul etmesi için evcilleştiriliyor; sistem vatan özdeşleştiriliyor; rejimin düşmanı hain ya da dış mihrak ilan ediliyor.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here