Coronavirüsüne Karşı D Etkisi
Coronavirüsüne Karşı D Etkisi

Öncelikle doktorluk taslamıyorum sadece Bilim Felsefesi dersi okumuş biri olarak ve deneyimlerime dayanarak bu yazıyı yazıyorum. Felsefenin amacı da zaten düşünmek ve olayları mantık çerçevesinde yorumlayarak sorgulamaktır.

Coronavirüsünün genlerle ilgili açıklamaları okuyanların dalga geçmelerine anlam veremiyorum çünkü bu hastalığı ilk duyduğum anda bunun DNA ve gen yapısıyla ilgili olup olmadığını bende düşünmüştüm. Zira bir diyetisyene gittiğinizde dahi sizden kan isteniyor ve kan grubunuza göre diyet listesi hazırlanıyor. Eğer canınız fındık, fıstık çekiyorsa vücudunuzda bu yiyeceklerde bulunan vitamin eksikliği var demektir yani bedeniniz direk sizi uyarıyor.

Örneğin, açlık geni bazılarında daha hızlı çalıştığı için bu kişiler obez olabiliyor. Demem o ki bir insanın şifresi DNA’sı yani genleridir.

“Pekmez yiyin” deniyor ki bence yanlış bir açıklama çünkü şekerin olduğu her gıda tehlikelidir. Bunun yerine kuru üzüm veya kuru dut yemeniz en doğrusu. Bunun yanında badem, fındık, fıstık gibi kuru yemiş tüketmeniz yani D vitamini ağırlıklı beslenmeniz gerekiyor.

Ben, D vitamini içeren bazı yiyecekleri yemezdim, yemek ayrımı yapan biriydim ve sürekli grip oluyordum. Yaptığım araştırmalar sonucunda D vitamini eksikliğinin grip belirtileriyle aynı olduğunu farkettim ve hemen doktora gidip test yaptırdığımda D vitaminimin düşük olduğunu öğrendim. Doktor tavsiyesiyle D vitamini kullandım ve iki yıl içinde gribe hiç yakalanmadım.

Ülke olarak şanslıyız çünkü güneş etkisini her mevsim alıyoruz. Doğal D vitamini olan güneşi bol bol alın. Avucunuzu açın güneş böylece tüm vücudunuza D etkisini gönderecektir. Gribin kış aylarında etkili olmasının sebebi de güneşin yokluğudur. Bu yüzden virüsün etkisini yaz aylarında tamamen kaybedeceğini düşünenlerdenim.

Bende gen olarak Kızıl Oğuz Türkmeniyim. Virüs bulaşır mı bulaşmaz mı bilemem?

Sözün özü şu ki; Coronavirüsüne karşı en etkili ilaç, gıdalar ve güneş yoluyla bol bol D vitamini almak ve aşırı hijyen olmak.

Sağlıklı günler dileğiyle…

Yurda Yurtseven

(yurdayurtseven@gmail.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here