Corona Günlükleri
Corona Günlükleri

Dünyayı etkisine alarak binlerce insanın ölümüne neden olan covid-19 virüs salgını nedeniyle hepimiz kendimizi evimizde karantinaya almak zorunda kaldık.

Cennetin dibinde yaşıyor olmama rağmen dışarı çıkamamanın derin hüznü içindeyim. Beş dakika yürüsem orman… beş dakika yürüsem deniz…

Virüs salgını sonrası yapacaklarımın listesi o kadar büyüdü ki… hangisinden başlasam bilemiyorum. Hayatı aşırıya kaçmadan yaşamayı ilke edinmiş biriyim. Ne çok dışarıda vakit geçiren, ne de çok evde vakit geçiren biriyim. Bu durumda aşırı sosyal olan arkadaşlarımın yaşadığı olumsuz psikolojiyi düşünemiyorum.

Bilim insanları salgın sonrası insanların yaşayacağı psikolojik sorunlardan bahsetmeye başladılar bile… Yani corona sendromunu yaşayacaklardan bahsedeceğim. Aşırı hijyen olacağımız kesin, sosyal mesafe konusunda sevdiklerimiz dışındakilere karşı oto kontrol uygulayacağımız aşikar…

Psikolojisi bozulacak olanlar ise salgın öncesi hayatı normalin dışında abartarak yaşayanlar olacaktır. Aşırı titizler, aşırı gezmeciler… Abartı ya da aşırılık çok tehlikeli kavramlar… Alışkanlıklarınızı aşırıya dönüştürmeden yaşadığınızda bu tarz insan hayatını kısıtlayan durumlarda psikolojiniz çok fazla derinden etkilenmez.

Nasıl Zayıflarsınız?

Geçtiğimiz gün twitterde “karantina günlerinde herkes kilo alır, ben zayıflıyorum” gibi bir paylaşımda bulunmuştum. Buna dair olarak fazla DM aldım. “Nasıl başardın?” gibi sorular…
Günde iki öğün besleniyorum. Öğlenleri yeşil çay, kuru yemiş, kahve, yoğurt, meyve…vs atıştırmalıklar…  Saat yedi ya da sekizden sonra asla akşam yemeği yememeye dikkat ediyorum. Gece kalkıp canı kek çekenlerden değilim. Bol bol protein ağırlıklı besleniyorum.

Bakliyat, tavuk, salata, meyve…vs gıdalar tüketiyorum. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmiyorum. Ekmek az yiyorum. Sabah kahvaltısında mutlaka haşlanmış yumurta olmalı.. Son olarak vişne veya portakal marmelatı tüketiyorum. Tek yediğim tatlı bu o da enerji olması için iki lokmalık alıyorum. Isıl işlem uygulanmış olan gıdaları kesinlikle tüketmiyorum yani salam, sucuk, sosis… Hamburger ve kolaya ise hayatımda çok fazla yer vermiyorum.

Haftada iki gün egzersiz yapıyorum. Bu konuda kafama göre takılıyorum. Kadın ve erkeklerde de çok fazla zayıflığın sağlıksız, bitkin ve yorgun bir yüze neden olacağını düşünenlerdenim. Normal kiloda olmanız sizi sağlıklı yapar. Zayıf olayım derken kaburgalarınızın sayılmasını sağlamayın. Zira belirli bir yaştan sonra zayıflığınız size sarkma ve kırışıklık olarak geri dönecektir. Bunun yanı sıra çok fazla kaslı görüntünün kadına da erkeğe de yakışmadığını son derece ürkütücü gösterdiğini belirtmek isterim. Sonuçta antik dönemde yaşamıyoruz ve hiç biriniz mermer kırıp, oyarak binalar, tapınaklar yapacak değilsiniz.

Karantina Tavsiyesi

Kalifat ve Unorthodox dizilerini mutlaka izleyin.
Bertrand Russell’ın “Mutlu Olma Sanatı” kitabını mutlaka okuyun, salgın sonrası psikolojinizin bozulmasına engel olacak ve sizi iyileştirecek etkili bir kitap. Tavsiye ederim.

Karantinada bile olsanız bir dış dünyanız olduğunu unutmayın. Dünyaca ünlü yazarlar, şairler, siyasi düşüncesinden dolayı on yıl, on iki yıl içerde yatmış.

Sabahattin Ali’yi düşün, Nazım Hikmet’i, José Mujica’yı, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını düşün. Evinin içinde bir dünya düşün belki sıkıntına iyi gelir.

Sağlıklı günler dileğiyle…

Yurda Yurtseven
(yurdayurtseven@gmail.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here