Çocuklara Coronavirüsü Nasıl Anlatılmalı?
Çocuklara Coronavirüsü Nasıl Anlatılmalı?

Geçtiğimiz Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan coronavirüsü kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına altı. Yüzlerce insanın ölümüne neden hastalıkta hijyen kuralları başta olmak üzere sosyal mesafe önem kazandı.

Ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi önemli belirtilerle ortaya çıkan iki haftalık sürede ilerliyor. Bağışıklık sistemi güçlü olan, yaşlı, genç farketmeksizin herkese kolaylıkla bulaşabiliyor. Hastalığı şeker, tansiyon, kalp ritm bozukluğu, koa, astım, böbrek yetmezliği…vb hastalıkları olanlarda olumsuz etki yaratıp ölümüne neden olabiliyor.

Covid-19 virüsünü bağışıklığı güçlü, sağlıklı kişiler tedavi sürecinde atlatabiliyor. Virüs çocukları da olumsuz etkiliyor. Virüs sebebiyle mecburi tatil yapan ve online eğitime devam eden çocukların psikolojisi hiç kuşkusuz büyükler kadar olumsuz etkileniyor.

Coronavirüsünü çocuklarınıza dürüstçe anlatın, onların sorularına samimi bir şekilde yanıt verin. Bu durumun uzasa bile geçici olacağını ifade edin.

Çocuklarınıza 3 yaşından itibaren el-yüz yıkamayı, tuvalet alışanlığını öğretin. Virüsün öksürük, ateş gibi belirtilerle başladığını şayet bu belirtiler varsa rahatlıkla, korkmadan anlatmalarını söyleyin. Onlara güvende olduklarını ve korkmamaları gerektiğini hissettirin. Pozitif, mutlu olmalarını sağlarken temkinli olmalarını da ifade edin. Öksürük, ateş gibi belirtileri olanlara karşı sosyal mesafeyi öğretin. Siz ne biliyorsanız ve uyguluyorsanız aynısını birebir çocuklarınıza da uygulatın.

Çocukların bu durumu daha sağlıklı bir şekilde, korkuya neden olmadan atlatabilmeleri için coronavirüsü hakkında onların sorularına nasıl cevap verebilirsiniz ve onları bu konuda nasıl bilgilendirebilirsiniz. İşte bu soruların yanıtını iki çocuk annesi aynı zamanda UNICEF elçisi, dizi ve sinema oyuncusu olan Tuba Büyüküstün sizler için yanıtladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here